Parcul Herăstrău se transformă pe zi ce trece într-o groapă de gunoi. Mizerie de nedescris în cel mai mare parc al Capitalei. „Este vina primarului Clotilde Armand. Șobolanii sunt peste tot”

Parcul Regele Mihai I (Herăstrău), a ajuns o ruină în administrația Nicușor Dan - Clotilde Armand și s-a transformat într-o groapă de gunoi.
Alina Costache
08 apr. 2024, 20:53
Parcul Herăstrău se transformă pe zi ce trece într-o groapă de gunoi. Mizerie de nedescris în cel mai mare parc al Capitalei.
Parcul Herăstrău a devenit „restaurant” pentru ciori

Parcul Herăstrău se transformă într-o groapă de gunoi. Locația s-a degrat foarte mult în ultimii ani, aleile fiind sparte, băncile rupte, iar pistele de biciclete extrem de periculoase.

Din cauza gunoielor, în grădina din nordul Capitalei au loc scene odioase, cu ciori care au invadat coșurile de gunoi, care dau pe afară, pentru că gunoaiele nu sunt strânse la timp. Nu doar ciorile vin aici să se delecteze, ci și șobolanii.

Citește și: Cătălin Cîrstoiu, candidatul Coaliției la Primăria Capitalei, despre problemele Bucureștiului: „Este un organism bolnav, este îngrijorător”

„Este vina primarului Clotilde Armand. Șobolanii sunt peste tot în Sector, din cauza faptului că doamna Armand a redus frecvențele de curățenie din sector. Practic, nu a vrut să mai plătească serviciile către Romprest, a redus din ele, și iată rezultatul. Este o catastrofă”, a declarat Daniel Ciungu, consilier în cadrul Consiliului Local al Sectorului 1, pentru Gândul

Un lucru e clar, parcul Herăstrău, cel mai mare parc din București, a ajuns să fie o ruină. În afară de Aleea Michael Jackson, refăcută recent, Primăria Capitalei nu a reușit să repare mai nimic. Vegetația din parc arată deplorabil, transformând parcul într-o pârloagă. totul este uscat, iar mobilierul lasă de dorit.

Citește și: EXCLUSIV George Tuţă, candidatul PNL la primăria sectorului 1, despre stenogramele care arată cum atribuie Clotilde Armand contracte: „Ieşit din orice norme de bun simţ. Un avocat trebuie să ne spună unde se încadrează”

Aleile de pe malul lacului s-au surpat, reprezentând un adevărat pericol pentru bucureștenii care ies la plimbare. Pistele de biciclete sunt extrem de deteriorate și pline de gropi, un pericol iminent pentru copii.

Cu toate că starea de degradare a parcului Herăstrău a fost semnalată de nenumărate ori, primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, nu a luat niciun fel de măsură în acest sens.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Juri Cisotti, portret de fotbalist: „Ai mei știu că sunt puțin nebun”. Interviu exclusiv
Capital.ro
Amendă de 6.000 de lei pentru români de Crăciun și Revelion. Interzis pentru românii care stau la bloc
Playtech.ro
Mega-proiectul abandonat din timpul lui Ceaușescu revine oficial la viață. Tarnița, hidrocentrala de 1.000 MW care va costa peste 1 miliard de euro
Adevarul
Rusia vrea să construiască o centrală nucleară pe Lună în următorii zece ani. Rosatom și Institutul Kurchatov, implicate în proiect
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce cadouri se dau de Crăciun în familia lui Dan Negru. Prezentatorul Kanal D a dezvăluit și ce își dorește pentru 2026
iamsport.ro
Dan Șucu, acuzat direct că ar fi cumpărat Genoa cu ”bani furați”! Ce afaceri ”de milioane de euro” cu statul ar avea: ”Folosește o firmă dintr-un sat din județul Galați”
MediaFlux
Ce înseamnă, de fapt, Ajunul Crăciunului și de ce este considerat o noapte magică
stirilekanald.ro
Explozie pe Autostrada A1! Un camion plin cu GPL a sărit în aer după un accident cu un TIR. Imagini șocante
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend