Părerea unui europarlamentar olandez: Intrarea României în Schengen ar putea fi amânată cu cinci ani

Wim Van de Camp, europarlamentar oladez, a afirmat că intrarea României în spaţiul Schengen poate fi amânată chiar şi cu cinci ani. Europarlamentarul este de părerea că România ar trebui să îşi rezolve problemele pe plan intern, înainte de a adera la Schengen.
Iulian Tudor
07 mart. 2013, 07:11
Părerea unui europarlamentar olandez: Intrarea României în Schengen ar putea fi amânată cu cinci ani

Europarlamentarul olandez  Win Van de Camp spune că ţara noastră nu ar trebui să ceară zilnic să intre în Schengen, ci să îşi vadă de treabă pe plan intern.

Van de Camp crede că România ar mai putea astepta încă cinci ani ca să intre în Schengen, din cauza problemelor rămase nerezolvate în această zonă a Europei, după cum a a declarat într-un interviu acordat publicaţiei caleaeuropeana.ro.  Europarlamentarul olandez îi recomandă României să nu se lase descurajată, pentru că cerinţele care îi sunt adresate sunt în avantajul ei.

Van de Camp a mai spus că că ţara noastră nu ar trebui să ceară zilnic să intre în Schengen, ci să îşi vadă de treabă pe plan intern.

Surse europene au declarat că o decizie finală cu privire la aderarea României nu va fi luată acum în cadrul Consiliului JAI

Premierul Victor Ponta spunea că Parisul susţine aderarea. De partea cealaltă, surse diplomatice de la Bruxelles spun însă că şi Franţa se opune aderării României la Schengen, alături de Germania, Finlanda şi Olanda.

Joi a început la Bruxelles reuniunea Consiliului JAI, la care participă şi ministrul de interne Radu Stroe, şi unde ar fi trebuit să fie luată în discuţie aderarea României şi Bulgariei la Schengen. 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce au făcut Cristina Răduț și Ștefan Baiaram de la Universitatea Craiova înainte de cununie. Au dat cărțile pe față abia acum
Capital.ro
România a pierdut unul dintre cei mai mari medici. Prof. dr. Bogdan Marinescu, pionier al fertilizării in vitro, s-a stins din viață
Playtech.ro
Românii care pot primi bani în plus față de șomaj. Ajutorul se acordă timp de până la doi ani în anumite situații
Adevarul
Soarta guvernului Veștea, în mâinile AUR. „Fără acordul lui Simion, nu poate exista o asemenea mișcare"
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A ascultat de frică și a scăpat cu viață. Femeia care trebuia să sară înaintea Mariei Eduarda s-a retras în ultimul moment
iamsport.ro
Gheorghe Hagi a dezvăluit care este cel mai mare regret: ”Ghinion”
MediaFlux
PAPARAZZI Adrian Alexandrov, iubitul Elenei Udrea, întoarce pe interzis după ce a îmbrățișat un polițist de la circulație FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?