Părintele va avea posibilitatea să îşi exprime o singură dată acordul pentru ieşirea din ţară a copilului pentru o perioadă de 3 ani

Părintele va avea posibilitatea să îşi exprime o singură dată acordul pentru ieşirea din ţară a copilului împreună cu celălalt părintre pentru o perioadă de până la 3 ani şi pentru mai multe călătorii în străinătate, potrivit Ministerului Afacerilor Interne (MAI). Prin hotărâre de Guvern a fost eliminată şi obligativitatea menţionării scopului călătoriei şi rutei.
Alina Costache
18 iul. 2018, 13:20
Părintele va avea posibilitatea să îşi exprime o singură dată acordul pentru ieşirea din ţară a copilului pentru o perioadă de 3 ani

Potrivit MAI, printr-o hotărâre de Guvern adoptată în şedinţa de marţi au fost modificate prevederile referitoare la exprimarea unuia dintre părinţi cu privire la ieşirea din ţară a copilului împreună cu celălalt părinte.

Astfel, părintele va avea posibilitatea să îşi exprime o singură dată acordul pentru o perioadă de până la 3 ani şi pentru mai multe călătorii în străinătate. MAI precizează, însă, că părintele va putea să-şi dea acordul ca şi până acum, adică pentru perioade mai scurte sau pentru fiecare călătorie în parte.

De asemenea, tot prin HG adoptată în şedinţa de marţi a fost eliminată şi obligativitatea menţionării scopului călătoriei şi rutei.

Părintele îşi poate revoca acordul în orice moment prin depunea unei petiţii la orice structură de relaţii cu publicul a Poliţiei de Frontieră care, în regim de urgenţă, va introduce o alertă în baza de date şi va informa structurile din punctele de frontieră care nu vor permite ieşirea din ţară a minorului, spune MAI.

În cazul minorilor cu domiciliul sau reşedinţa în statul de destinaţie nu va mai trebui prezentat acordul celuilalt părinte.

Prin modificările prevederilor se introduce şi posibilitatea ca paşaportul simplu electronic să fie expediat la adresa din străinătate indicată de titular sau de persoana care a formulat cererea. Au mai fost introduce şi prevederi referitoare la exceptarea de la procedura de supralegalizare sau aplicare a apostilei de la Haga pentru documentele eliberate de autorităţi oficiale din statele cu care România a încheiat tratate de asistenţă juridică ce prevăd scutirea de astfel de formalităţi, mai spun reprezentanţii ministerului.

În 2016, aproape 300.000 de minori au ieşit din România, iar în 2017 peste 200.000.

DailyBusiness
Laureatul Nobel Joseph Stiglitz spune că inteligența artificială nu doar că îți poate lua locul de muncă, dar va face clasa „tech bro” și mai bogată
Spynews
Halucinant! Oana Ciocan nu știa că e despărțită de Jador! A aflat din presă. Declarații exclusive de la fosta cântărețului
Fanatik.ro
Mihai Stoica, anunț despre Vlad Chiricheș și Daniel Graovac, ieșiți accidentați în FCSB – Metaloglobus!
Capital.ro
Ajutor în bani pentru pensionari. Decizie în Parlament pentru 2,8 milioane de români. Sunt banii pentru 2026
Playtech.ro
Ce taxe trebuie să plătești dacă vinzi o mașină în 2026. Ce obligații fiscale apar după tranzacție
Adevarul
Israelul a distrus avionul privat al lui Khamenei. Informații contradictorii despre locația și starea noului lider suprem
wowbiz.ro
Vești bune pentru pensionari! Primesc tichete sociale în valoare de 200 de lei. Condițiile pe care trebuie să le îndeplinească
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
”Dacă afla Valentin Ceaușescu, ne spărgea în două”. Loți Bölöni a făcut lumină după 40 de ani
MediaFlux
Donald Trump amenință mai multe țări europene. De cine se teme Putin mai mult
stirilekanald.ro
Se taie pensiile! Bolojan a făcut anunțul
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj