Părintele Visarion Alexa, condamnat la doi ani și jumătate de închisoare pentru hărțuire

Visarion Alexa, fostul preot al Bisericii „Pogorârea Sfântului Duh” din Capitală, a fost condamnat la 2 ani și jumătate de închisoare cu suspendare, după ce a fost acuzat de agresiune sexuală.
Filip Stan
01 sept. 2024, 16:26
Părintele Visarion Alexa, condamnat la doi ani și jumătate de închisoare pentru hărțuire

Decizia instanței nu este definitivă și poate fi contestată atât de către părintele Visarion Alexa, cât și de către femeia care l-a acuzat de hărțuire sexuală.

În ciuda acuzațiilor aduse de nu mai puțin de nouă femei la începutul anchetei, Visarion Alexa nu a recunoscut niciodată faptele. Acesta a fost inițial reținut și, ulterior, plasat sub control judiciar. Avocata sa, Mariana Mihai, a susținut la momentul respectiv că între fostul preot și reclamantă a existat o relație de prietenie. De atunci, Visarion Alexa nu a mai apărut în spațiul public.

Conform anchetei, incidentul ar fi avut loc după o sesiune de spovedanie, când Visarion Alexa ar fi profitat de vulnerabilitatea femeii, în vârstă de 37 de ani, pentru a o agresa sexual, scrie publicația Puterea. Într-un schimb de replici surprins de anchetatori, victima a descris cum preotul a atins-o în zone intime, în ciuda faptului că aceasta a încercat să-l oprească.

Citește și: Lovitură cruntă primită de fraţii Tate. Măsură radicală luată de DIICOT

Femeia a subliniat că atingerile au avut loc într-un loc sacru și fără consimțământul ei, iar preotul a încercat să justifice gesturile drept „gesturi de afecțiune”. În același schimb de replici, Visarion Alexa a încercat să minimalizeze situația și a sfătuit-o pe victimă să nu cadă în „ispita dorinței de a se răzbuna”.

Decizia instanței rămâne să fie analizată în continuare, ambele părți având posibilitatea de a face apel.

Citește și: A murit unul dintre cei mai respectați judecători români. Autor de manuale de drept și Judecător la CEDO, Corneliu Bîrsan s-a stins la 80 de ani

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Noul terminal de la Băneasa, blocat în licitații. Vecinii din cartierele de lux deja reclamă zgomotul
Capital.ro
Schimbare la eliberarea permisului de conducere. Regula se aplică în toată România. Verificarea se va face direct la ghișeu
Playtech.ro
De ce a fost mai frig în acest weekend decât anunţaseră meteorologii. Fenomenul rar care a avut loc la început de primăvară
Adevarul
Român blocat în Abu Dhabi: „Suntem pe cont propriu, indiferent ce s-ar spune”
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Campionul român recunoaște că a avut un trecut dificil: ”Nu îmi e rușine să o spun! Am montat parchet în Italia”
MediaFlux
Casele de Pensii, apel privind recalcularea pensiilor! Instituțiile bat obrazul firmelor care greșesc adeverințele
stirilekanald.ro
VIDEO 28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj