Părinţii Mădălinei Manole sunt FALIŢI. Se împrumută pentru a avea ce mânca de Sărbători

Vine Crăciunul şi pentru soţii Manole. În timp ce milioane de români se bucură de Sărbători, bătrânii părinţi ai regretatei artiste resimt tot mai acut lipsa ei. Dorul de ea, dorul de nepotul pe care nu l-au văzut de patru ani, bolile cu care luptă, toate sunt trist dublate de necazurile financiare.
Alina Costache
23 dec. 2014, 09:50
Părinţii Mădălinei Manole sunt FALIŢI. Se împrumută pentru a avea ce mânca de Sărbători

De aproape jumătate de an, Ion Manole trece printr-o altă suferinţă teribilă. Bătrânul a fost victima unui atac cerebral în iulie, după ce a făcut parastasul de 4 ani pentru fiica lui, iar în urma acestuia a rămas cu mai multe sechele.

Tatăl Mădălinei abia mai poate vorbi şi se deplasează cu greu singur. De cele mai multe ori trebuie să fie asistat de către un însoţitor. Şi pentru că pensia lui şi a soţiei abia le ajunge să-şi ducă traiul de pe o zi pe alta, nu-şi pot permite să angajeze o persoană specializată.

“La cimitir nu am mai mers de jumătate de an, iar acum nu pot ieşi deloc afară din casă. Abia mă deplasez până la bucătărie singur. Altfel, trebuie să fie cineva cu mine. Sunt într-un tratament de recuperare, iar medicamentele mă costă 400 de lei pe lună. În plus, soţia mea trebuie să-mi facă masaj timp de o oră în fiecare zi, pentru a mă recupera mai repede”, a povestit Ion Manole.

În ceea ce priveşte greutăţile financiare, Ion spune că banii abia le ajung de la o lună la alta, fiind nevoiţi să se împrumute, aşa cum vor face şi pentru a avea toate cele necesare pe masa de Crăciun: “Avem aproape 2.000 de lei pensie, însă o cheltuim pe medicamente, întreţinere, lumină, telefon şi ce rămâne, pe mâncare. Ne mai ajută fiul nostru, însă tot mai luăm cu împrumut până la pensia următoare şi tot aşa. Viaţa noastră este o perpetuă suferinţă”.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Sorin Cârţu a scos în evidenţă problemele de arbitraj din “dubla” Universitatea Craiova – FCSB: “Este o polemică la anularea golului doi! Am vorbit cu Porumboiu”
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. S-a stins un mare artist: Întreaga familie a fost devastată
Playtech.ro
Cât te costă fundația unei case în 2026. Mulți români subestimează această etapă
Adevarul
A murit „regele motorinei”, partenerul „de afaceri” al fostului șef al ANAF Sorin Blejnar. Era dat în urmărire internaţională din 2015
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Nadiana este femeia care a căzut în fața mașinii, în Târgu Jiu! A murit după ce a fost iz... Vezi mai mult
iamsport.ro
Gică Hagi nu vine la națională din cauza lui Mihai Stoichiță! ”E o problemă!”
MediaFlux
Anunț pentru seniori de la Casa Națională de Pensii! Ce se întâmplă cu procesul de recalculare a pensiilor
stirilekanald.ro
VIDEO Tentativă de răpire în supermarket! Fetița de un an și jumătate a fost smulsă de lângă mama ei
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat