PARIUL lui Victor Ponta. Cum îi IRONIZEAZĂ premierul pe liberali: E chiar atâta lipsă de inteligenţă politică

Victor Ponta îi ia peste picior pe liberali, după ce moţiunea simplă pe agricultură depusă la Senat a picat, spunând că sunt "lipsiţi de inteligenţă politică". Mai mult, premierul face şi un pariu: "Pe cat facem pariu ca pe 5 iunie o sa asteptam degeaba pana la miezul noptii motiunea de cenzura anuntata de Dna Gorghiu??? Cine tine pariul?"
Ionela Marcu
26 mai 2015, 20:39
PARIUL lui Victor Ponta. Cum îi IRONIZEAZĂ premierul pe liberali: E chiar atâta lipsă de inteligenţă politică

Moțiunea PNL privind demisia ministrului Agriculturii Daniel Constantin a fost respinsă, marţi, de senatori, cu 43 de voturi „pentru”, 84, „împotrivă” și 4 „abțineri”. 

Victor Ponta a comentat ironic demersul eşuat al liberalilor.

Înțelege cineva de ce face PNL moțiuni pe care nu le votează nici măcar membrii grupurilor lor parlamentare (au semnat 53 și au votat 43!)?

De ce critică domenii (cum ar fi Agricultura) exact în ziua în care Comisia Europeană ne aprobă 8 miliarde de Euro pentru dezvoltare rurală?

E chiar atâta lipsă de inteligență politică sau pur și simplu atât pot ei? Aștept opinia dvs!

Update – pe cat facem pariu ca pe 5 iunie o sa asteptam degeaba pana la miezul noptii motiunea de cenzura anuntata de Dna Gorghiu??? Cine tine pariul?, a scris Ponta pe Facebook. 

PNL a solicitat demisia ministrului Agriculturii Daniel Constantin, prin moțiunea simplă „Să oprim jaful! Agricultura țării și peste 1 milion de fermieri se zbat între secera lui Daniel Constantin și ciocanul lui Victor Ponta!”, care a fost dezbătută, marți, în plenul Senatului. Din totalul de 168 de senatori au fost prezenți la dezbatere 112 senatori.

CITEŞTE ŞI Moţiunea PNL privind DEMISIA ministrului Agriculturii a fost RESPINSĂ

Liderul senatorilor social-democrați, Ilie Sârbu, a declarat, marți, în timpul dezbaterii moțiunii că aceasta este „o simulare de moțiune”. Potrivit lui Sârbu, textul moțiunii simple inițiate de PNL este inspirat de argumentația folosită de către fermierul Costel Caraș cu privire la sectorul laptelui.

Atunci când am văzut titlul, mă gândeam că am de-a face cu un pamflet. (…) Uitându-mă mai atent pe textul moțiunii, am constatat că, probabil, în forma ei brută, a fost scrisă de domnul Costel Caraș și am argumente — se vorbește de sectorul laptelui. A fost o argumentație pe care dânsul o face mereu. (…) După aceea am văzut, cunoscându-l pe domnul Caraș, citindu-i memoriile, că a mai intervenit cineva în redactarea textului și mă gândeam că este mâna domnului Tudor Barbu. Dacă greșesc, îmi asum această greșeală. (…) Ca atare, nu am avut de-a face cu o moțiune, ci cu o simulare de moțiune și cu o susținere a sectorului laptelui, pe care cu toții îl susținem. Dar atât a putut să ne ofere astăzi noul PNL, a afirmat Ilie Sârbu.

Parlamentarii PNL afirmă totodată că legislația României în domeniul agricol promovată în ultimii trei ani este o „frână” în dezvoltarea agriculturii. „Majoritatea legilor și a normelor în vigoare, care sunt obligatorii de respectat în activitatea agricolă, au fost elaborate și promovate, fie pe baza unor interese individuale sau de grup, fie pe baza intereselor angajaților instituțiilor statului„, se susține în moțiune, afirmându-se că „Guvernul Ponta a complicat legislația cu scopul vădit de a-i ține pe agricultori sclavii statului și ai acoliților acestuia”.

În plus, liberalii spun că ANSVSA „protejează mafia și bolile din agricultură”. Ei afirmă că Guvernul nu ia nicio măsură împotriva bolii albastre și califică drept o minciună motivația ANSVSA de a nu trece la acțiune deoarece fermierii nu sunt de acord cu vaccinarea animalelor.

Liberalii critică totodată vizita ministrului Agriculturii în supermarket pentru verificarea prețurilor după scăderea TVA la alimente. „Adaosul comercial al supermarketului este de 121% față de prețul fermierului sau de 90% față de prețul fabricii de procesare„, adaugă PNL.

DailyBusiness
Guvernul îi oferă lui Traian Băsescu un apartament în locul vilei de protocol, după ce și-a recâștigat drepturile de fost președinte
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată casa de vacanță a Andreei Esca, din Franța: E aproape de Nisa și are piscină exterioară! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cum poți să vezi, totuși, la TV meciul Aberdeen – FCSB. Acesta este postul de televiziune străin care transmite partida
Capital.ro
TAXĂ specială pentru gunoi. Primăria pregătește schimbarea pentru utilizatorii casnici și non-casnici: Pentru acoperirea costurilor serviciului
Playtech.ro
Asociația de proprietari 2025 – s-a schimbat legea pentru românii care stau la bloc. Cine poate deveni cenzor, care sunt atribuțiile
Adevarul
„Trăim deja cel mai sumbru scenariu”. Predicția unui expert de la Cambridge despre întâlnirea Putin - Zelenski
wowbiz.ro
El este băiatul care s-a aruncat alături de iubita lui în fața TIR-ului, pe A1! Cătălin plecase de acasă pentru a-i duce un cadou Georgianei
Evz.ro
ANAF îți verifică nunta și botezul. Foame de bani pentru bugetari
Prosport.ro
FOTO. Controversata Marina, renumită pentru imaginile ei cel puțin îndrăznețe, a fost prinsă! A primit pedeapsă de 4 ani
kanald.ro
Curs valutar joi, 21 august 2025: Leul s-a apreciat față de euro cu 0,0033 de unități! Care este prețul gramului de aur
Cancan.ro
BREAKING! Ioan Mateescu S-A SINUCIS. Ce i-a spus soției înainte cu puțin timp să își ia viața e tulburător
iamsport.ro
Bombă! Dan Șucu, afaceri la suprapreț prin programul PNRR. Patronul Rapidului a încasat o sumă uriașă
MediaFlux
Schimbări la retragerea banilor de pensii și pentru Pilonul 3 și Pilonul 4: Se vor aplica aceleași reguli
stirilekanald.ro
VIDEO Mesajul de adio postat de tânărul spulberat de camion, pe A1, împreună cu iubita sa: „La ora 5 eu o să mor” Mama acestuia nu își revine din șoc: "Vai de sufletul lui"
Dacă îți apare asta pe piele, este unul dintre semnele de hi