Schimbare-şoc a cotelor la pariuri pentru alegerile locale 2024. Clotilde Armand nu mai este favorită la Sectorul 1

Cotele la pariuri reprezintă un barometru important al șanselor reale ale candidaților la alegerile locale. De-a lungul campaniei, cotele au suferit modificări semnificative, reflectând trendurile din sondaje, prestațiile publice ale candidaților și sumele mari pariate pe anumiți candidați.
Filip Stan
06 iun. 2024, 16:31
Schimbare-şoc a cotelor la pariuri pentru alegerile locale 2024. Clotilde Armand nu mai este favorită la Sectorul 1
Schimbare-şoc a cotelor la pariuri pentru alegerile locale 2024. Clotilde Armand nu mai este favorită la Sectorul 1

Schimbare-şoc a cotelor la pariuri pentru alegerile locale 2024. Aceste cote sunt atent calibrate de casele de pariuri pentru a reflecta estimările actuale privind succesul candidaților. Dacă nu ar fi oneste, casele de pariuri ar risca să piardă bani semnificativi atunci când pariorii ar profita de eventualele erori. Este crucial să analizăm cum s-au modificat cotele la pariuri de acum două săptămâni până în prezent, cu câteva ore înainte de alegeri, pentru a înțelege mai bine dinamica electorală.

Citeşte şi: Sondaj CURS: Gabriela Firea, umăr la umăr cu Nicuşor Dan, cu doar patru zile rămase până la alegerile locale

La Primăria Capitalei, Nicușor Dan rămâne favorit pentru a-și păstra postul. Comparativ cu acum două săptămâni, Nicușor Dan a câștigat ușor teren, potrivit cotelor la pariuri pentru Primăria București. Deși cota sa a rămas aproape neschimbată, contracandidații săi, inclusiv Gabriela Firea, au pierdut teren. Un caz notabil este Cristian Popescu Piedone, care a înregistrat o scădere mare în cotele la pariuri. Specialiștii, cunoscuți sub numele de bookmakeri, au speculat că acesta s-ar putea retrage din cursă, fapt ce a influențat negativ cotele sale.

Citeşte şi: Cristian Popescu Piedone, cu doar patru zile înainte de alegeri. ”Bătălia se va da între actualul primar și Piedone”

Un factor interesant în fluctuația cotelor este parierea unor sume mari pe anumite rezultate. Recent, un administrator al Companiilor Municipale a pariat o sumă uriașă pe cota 33.00 la alegerile pentru București, prezentând biletul pe rețelele de socializare. Astfel de pariuri pot influența semnificativ cotele, provocând ajustări rapide în funcție de sumele pariate. De exemplu, la Sectorul 1, Clotilde Armand nu mai este favorită, cotele sale fiind afectate de evoluțiile recente din campanie. Modificările cotelor reflectă schimbările în percepția publică și în șansele reale ale candidaților, oferind o imagine actualizată a luptei electorale.

Iată principalele cote, oferite de Casa Pariurilor:

Primăria Bucureşti

Nicusor Dan 1.33 (1.30 acum două săptămâni)
Gabriela Firea 4.44 (3,33 acum două săptămâni)
Sebastian Burduja 7.77
Cristian Popescu Piedone 11.00 (7.00 acum două săptămâni)
Diana Iovanovici-Şoşoacă 444.00
Mihai Enache 444.00

Consiliul General PMB

PSD – 1.45
Alianta Dreapta Unită – 2.60
PNL – 25.00
AUR – 50.00
PUSL – 1000.00
SOS Romania – 1000.00
REPER – 1000.00
Partidul Ecologist Roman – 1000.00

Sectorul 1

George Tuţă – 1.57
Clotilde Armand – 2.10
Daniel Tudorache – 50.00
Liviu Negoita – 100.00
Ramona Ioana Bruynseels – 500.00

Cotele la pariuri acum două săptămâni:

Clotilde Armand (Dreapta Unită – USR, PMP, Forţa Dreptei) – 1.75
George Tuţă (PSD-PNL) – 2.35
Daniel Tudorache (independent) – 12.00
Liviu Negoiţă (PUSL) – 50.00
Ramona Ioana Bruynseels (Partidul Alianţa pentru Unirea Românilor) – 500.00

Primăria Bacău

Lucian Daniel Stanciu-Viziteu (Alianţa Dreapta Unită) – 1.30
Valentin Ivancea (PSD-PNL) – 3.30
Cristian Ghingheş – 12.00
Cristinel Manolache – 25.00
Sergiu Sechelariu – 55.00
Dragoş Ştefan – 500.00

Primăria Braşov

Allen Coliban (Alianţa pentru Braşov) – 1.35
George Scripcaru (PSD-PNL) – 2.75
Dan Tănasă (AUR) – 50.00
Florin Muscalu Creţu (PRM) – 500.00
Adrian Ciobanu (SOS) – 1000.00

Primăria Cluj-Napoca

Emil Boc (PNL) – 1.01
Sabin Sărmaş (independent) – 11.00
Călin Cozma (AUR) – 250.00
Aurelia Cristea (PSD) – 750.00

Primăria Constanţa

Vergil Chiţac (PNL) – 1.35
Stelian Ion (Dreapta Unită) – 4.50
Horia Constantinescu (PSD) – 7.00
Ovidiu Sorin Cupşa (AUR) – 20.00
Felicia Ovanesian (independentă) – 1000.00
Cezara Popescu (PAD) – 2000.00

Primăria Craiova

Lia Olguţa Vasilescu (PSD) – 1.01
Marian Vasile (AUR) – 15.00
Emilia Neagu (Dreapta Unită) – 35.00
Nicolae Giugea (PNL) – 45.00
Răzvan Cristian Diaconu (SOS) – 200.00

Primăria Galaţi

Ionuţ Florin Pucheanu (PSD) – 1.01
Onuţ Valeriu Atanasiu (PNL) – 15.00
Daniela Ancuţa Şarpe (Dreapta Unită) – 25.00
Daniela Simona Vreme (AUR) – 200.00
Doru Căstăian (PACT) – 500.00
Picu Apostol Roman (PUSL) – 1000.00

Primăria Iaşi

Mihai Chirica (PNL) – 1.03
Marius Bodea (Dreapta Unită) – 9.00
Bogdan Balanişcu (PSD) – 50.00
Cosette Chichirău (România ECO) – 50.00
Tudor Ciuhodaru (AUR) – 500.00
Viorel Blăjuţ (PSI) – 2000.00

Primăria Piteşti

Cristian Gentea (PSD) – 1.02
Mihai Coteţ (PNL) – 15.00
Liviu Ionuţ Moşteanu (Dreapta Unită) – 15.00

Primăria Ploieşti

Andrei Liviu Voloşevici (PSD) – 1.10
Bogdan Cristian Nica (PNL) – 5.00
Mihai Laurenţiu Poliţeanu (Noi, Ploieştenii) – 15.00
Răzvan Enescu (Dreapta Unită) – 25.00
Alexandru Florian Săraru (AUR) – 50.00

Primăria Sibiu

Astrid Fodor (FDGR) – 1.05
Adrian Bibu (PNL) – 12.000
Ruxandra Cibu-Deaconu (Dreapta Unită) – 15.00
Lucian Găvozdea (independent) – 100.00

Primăria Suceava

Lucian Harşovschi (PNL) – 1.70
Vasile Rîmbu (PSD) – 2.00
Marian Andronache (Dreapta Unită) – 15.00
Teodora Munteanu (independentă) – 100.00

Primăria Timişoara

Dominic Fritz (Dreapta Unită) – 1.12
Nicolae Robu (PSD-PNL) – 5.25
Marian Vasile (independent) – 25.00
Jani Raul Olajos (REPER) – 50.00
Ilie Sîrbu (AUR) – 500.00

DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Orașul din România unde poți cumpăra un apartament cu 2 camere cu 10.900 de euro. Ai acces rapid la supermarketuri, restaurante, o grădiniță și un parc. De aici ajungi foarte repede la Brașov și Sibiu
Capital.ro
România a pierdut cea mai mare voce a țării. A fost o zeiță a muzicii. Nu va mai fi nimeni ca ea
Playtech.ro
Stațiunea superbă din Grecia cu ape turcoaz și liniște totală, la prețuri mai mici ca pe litoralul românesc
DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Adevarul
Care este adevărata relație a lui Simion cu Georgescu: „S-a debarasat deja de el”
wowbiz.ro
Anunț de ultimă oră despre fiul Ozanei Barabancea, internat la ATI după ce a făcut infarct la 24 de ani: „Acum...” 
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Vremuri grele pentru această zodie. Vor curge problemele
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Încă trei zile libere pentru toti angajații, în luna iunie
Cancan.ro
A intrat cu Maserati în Loft! Dani Leș a revenit de 1 Mai la mare alături de iubita lui, cea mai tunată din România!
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Schimbare majoră la inspecția tehnică auto. Milioane de șoferi sunt obligați să plătească anual
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
Profesoara de 36 de ani care a trimis fotografii nud unor elevi, pedepsită aspru
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Milioane de români primesc 292 de lei în data de 8 mai! Sumele de bani intră direct pe card sau ajung prin poștă
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
O stațiune emblemă a litoralului românesc este amenințată cu dispariția. Turiști, alungați de intervențiile ce ar fi trebuit să o pună în valoare