Parlamentul dezbate interzicerea ţigărilor electronice în spaţii închise. Cum se prezintă situaţia în celelalte state ale UE

Proiectul de modificare a Legii 349/2002 pentru prevenirea şi combaterea efectelor consumului produselor din tutun va fi dezbătut marţi în Camera Deputaţilor, urmărindu-se într-o primă fază interzicerea utilizării țigărilor electronice și a produselor din tutun care nu arde, în spații publice închise.
Iulian Tudor
24 sept. 2018, 18:37
Parlamentul dezbate interzicerea ţigărilor electronice în spaţii închise. Cum se prezintă situaţia în celelalte state ale UE

Daca s-ar adopta proiectul de lege, România ar fi singura țară din Uniunea Europeană care ar include aerosolii rezultați din utilizarea țigărilor electronice și aparatelor care încălzesc tutunul în definiția fumatului.

În toate statele membre UE care au o definiție legislativă a fumatului, acest proces este descris ca implicând ardere/combustie. Niciun stat nu include vapatul/ utilizarea de produse din tutun care nu arde in definiția fumatului.

I. Situația utilizării țigărilor electronice și a produselor din tutun care nu arde în  Uniunea Europeană

Statele în care este permisă folosirea e-cig și HnB în spații închise:
Marea Britanie
Bulgaria
Danemarca (permis, cu anumite excepții)
Estonia (permis, cu anumite excepții)
Irlanda
Islanda (permis, cu anumite excepții)
Italia (permis, cu anumite excepții)
Slovacia
Spania (permis, cu anumite excepții- cladirile publice, mijloacele de transport în comun și centrele de sănătate și educație)
Elveția (în anumite orașe)
Cehia (restricționat în spații publice închise și la locul de muncă- spații special amenajate) Suedia (se poate fuma în baruri/cluburi, în spații special amenajate, iar în afara spațiilor HORECA este permis)

Statele în care folosirea țigărilor electronice si HnB este restricționată (se folosesc în spații special amenajate) în spații închise:
Austria (în afara spațiilor HORECA este permis)
Belgia (în afara spațiilor HORECA este permis)
Croația (în afara spațiilor HORECA este permis)
Finlanda ( interzis în spații publice închise, în afara spațiilor HORECA este permis)
Franța (permis în restaurante, în baruri/cluburi și în afara spațiilor HORECA)
Germania (interzis în spații publice închise , în afara HORECA este permis)
Slovenia (în afara HORECA este permis)
Luxemburg (interzis în spații publice închise, cu cateva excepții, iar în afara HORECA este permis)
Olanda (HnB este restricționat, în afara spațiilor HORECA este permis)
Polonia (în afara spațiilor HORECA este permis)
Portugalia (în afara spațiilor HORECA este permis)
Statele în care este interzisă folosirea țigărilor electronice și HnB în spații închise:
Cipru (în afara  spațiilor HORECA este permis, fără restricții)
Grecia (în afara spațiilor HORECA este permis, fără restricții)
Ungaria (afară este restricționat- spații special amenajate)
Letonia (la locul de muncă și în afara spațiilor HORECA este restricționat- spații special amenajate)
Lituania (țigările electronice sunt interzise, mai puțin în afara spațiilor HORECA, iar produsele HnB sunt permise, cu excepția locului de muncă, unde sunt restricționate)
Malta (în afara spațiilor HORECA este permis)
Norvegia (în afara spațiilor HORECA este permis)

II. Observații cu privire la expunerea de motive a propunerii de modificare

În 2016, Romania a realizat cel mai mare salt pozitiv inregistrat vreodata de o tara, de 12 locuri, in domeniul politicilor de control al consumului de tutun, ca urmare a adoptarii legii de transpunere a Directivei privind produsele din tutun și a legislatiei de interzicere a fumatului in spatiile publice inchise, ajungand pe locul 7 de pe

Astfel Romania se se află, alături de Irlanda, Malta, Norvegia și Ungaria în grupul-lider al tarilor europene cu legislații comprehensive anti-fumat.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Care este echipa din România care a dat cei mai mulți jucători la Cupa Mondială. Nu e Steaua
Capital.ro
Prețuri carburanți marți, 9 iunie. Benzina și motorina s-au ieftinit în marile orașe din România. Cât plătesc șoferii la pompă
Playtech.ro
Câți bani trebuie să ai puși deoparte pentru situații de urgență. Calculul în funcţie de salariu care dă de gândit
Adevarul
De ce un apartament din 1975 poate fi mai valoros decât unul nou
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Banciu a numit naționalele uriașe care ”vor dezamăgi total” la Mondial: ”Zero barat!”
MediaFlux
Hidroelectrica anunță schimbare la facturi. Vizează doar anumiți clienți, în funcție de data din contract
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți