Paste cu brânză şi legume la cuptor

 Va prezentăm o reţetă foarte uşor de preparat: Paşte cu brânză şi legume la cuptor. Poftă bună!
Alina Costache
08 oct. 2018, 20:09
Paste cu brânză şi legume la cuptor

Ingrediente Paste cu branza si legume la cuptor
pentru 8 portii

350 g de paste fussili sau alt tip de paste, o punga de broccoli congelat– 350 g sau un broccoli proaspat, o lingurita de unt, o ceapa taiata marunt (salote), o cutie de ciuperci taiate – 240 g, 4 cesti de lapte, ¼ ceasca de faina, o lingura de sare, ½ lingura de piper proaspat macinat, o punga de spanac – 150 g, 150 g de branza rasa, 1/3 ceasca si 2 lingurite de parmezan ras.

Mod de preparare Paste cu branza si legume la cuptor
Incalzeste cuptorul la 200 grade Celsius si unge cu unt o tava. Fierbe pastele conform instructiunilor de pe pachet, si adauga broccoli in ultimele 3 minute, dupa care scurge si adauga-le pe toate in oala. Intre timp, topeste untul intr-un vas adanc si pune apoi ceapa si ciupercile, timp de 5 minute, pentru a face un sote. Intr-un vas de marime medie amesteca laptele, faina, sarea si piperul, adauga-le in primul vas si pune-le la foc mic, amestecand din cand in cand, pana se ingroasa (aproximativ 5 minute). Amesteca in spanac si ia-le de pe foc si adauga o cana de branza si 1/3 de parmezan. Toarna sosul in oala cu paste si broccoli si transfera-le in tava, presarand restul de branza si parmezan rase. Coace-le pana se topeste branza si incepe sa se rumeneasca, pentru 40 minute.

Citeste aici cum se prepara cele mai delicioase gogosi pufoase.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
Elias Charalambous a luat decizia după ce Mihai Stoica i-a propus să revină la FCSB
Capital.ro
CNAS va verifica și decizia medicală la concediile de boală. Suspiciunile pot duce la neplata acestora
Playtech.ro
Românii au luat cu asalt piaţa joburilor. Aplică în masă, dar sunt mai puţine locuri de muncă. Ce domenii mai angajează
Adevarul
Aventurile unui pompier cu doua prostituate. Lipsa erecției l-a adus în fața instanței, acuzat și de tâlhărie
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Incident grav la metroul din București! O bucată de tavan a căzut în tunel, între stațiile 1 Mai și Jiului
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga nu l-a iertat pe Gigi Becali: ”Se crede mare antrenor. FCSB are probleme din cauza lui!”
MediaFlux
Sfântul Gheorghe 2026. Ce este interzis să faci joi, 23 aprilie. Tradiții și obiceiuri la români
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara