Patricia Ţig, prima victorie după cinci luni în circuitul WTA. S-a calificat în turul doi la Washington

Patricia Ţig, locul 134 WTA, a învins-o, marţi, cu scorul de 7-6 (4), 7-6 (3), pe britanica Heather Watson, locul 75 WTA, venită din calificări, în prima manşă a turneului de la Washington.

01 aug. 2017, 20:27

Patricia Ţig şi-a complicat meciul, ea conducând cu 5-2, în setul al doilea. La 5-4, pe propriul serviciu, românca a ratat două mingi de meci. Setul a ajuns din nou în tie-break, iar Ţig s-a impus după două ore şi patru minute de la start.

Calificarea în manşa a doua este recompensată cu un premiu de 3.420 de dolari şi cu 30 de puncte WTA.

Este prima victorie a Patriciei Ţig în circuitul WTA, după 25 martie 2017, când a eliminat-o pe Kristina Mladenovic, în turul doi la Miami.

Tot în turul I al turneului de la Washington, Monica Niculescu, locul 59 WTA şi cap de serie numărul 6, va evolua, în noaptea de marţi spre miercuri, cu japoneza Nao Hibino, locul 72 WTA. Partida este ultima de pe terenul 1, pe care meciurile au început la ora 21.00.

Învingătoarea din această partidă va fi adversara Patriciei Ţig.

Simona Halpe a fost prima româncă în manşa a doua la Washington, după succesul, cu 7-6 (3), 6-0, în ţaţa reprezentantei gazdelor, Sloane Stephens.