Patriciu îşi bagă afacerea în faliment

Firma Minimax Discount, deţinută de omul de afaceri Dinu Patriciu, prin care au fost deschise unităţile miniMAX şi MACRO, şi-a cerut insolvenţa. 
Andrada Ghira
02 feb. 2012, 12:48
Patriciu îşi bagă afacerea în faliment

Cererea a fost depusă la Tribunalul Ilfov la data de 1 februarie, iar termenul de judecată este stabilit pentru data de 19 iunie 2012.

Mai mulţi furnizori au depus în ultimele luni peste 20 de cereri de intrare în insolvenţă la adresa Minimax Discount.

În luna august 2010, Dinu Patriciu a cumpărat și rețeaua de magazine miniMAX, iar în 2011 a completat lanțul cu unități MACRO.

Anul trecut, lanţul de magazine a înregistrat pierderi de 14,5 mil. lei (3,5 mil. euro) şi datorii de 127 mil. lei, adică peste 30 milioane euro. Cifra de afaceri a depăşit 66 de milioane de euro, potrivit datelor disponibile pe site-ul Ministerului Finanţelor.

Dinu Patriciu a reintrat în acţionariatul reţelei miniMAX, când a cumpărat-o în luna august a anului 2010, de la grupul austriac Real4You şi Rainer Exel şi Andreas Kämpf. Austriecii cumpăraseră în 2006 de la Dinu Patriciu reţeaua de retail.

Cine sunt firmele care au cerut insolvenţa Minimax

Doar luna aceasta, peste 2o de cereri de insolvenţă au fost înregistrate la Tribunalul Ilfov la adresa Minimax:

9 ianuarie: SC hame România

10 ianuarie: SC Erbay Impex SRL şi SC Panfoods România

12 ianuarie: Lactag SA

12 ianuarie: Egerom Production SA

13 ianuarie: Herlitz România SRL

13 ianuarie: Gordon Prod SRL

18 ianuarie: Scandia România SA Sibiu

20 ianuarie: Vel Pitar SA

20 ianuarie: Lili SRL

20 ianuarie: Salbac SA

23 ianuarie: Barbix Com SRL

23 ianuarie: SC Cristipan Activ SRL

24 ianuarie: SC Grandis SRL

27 ianuarie: S.C. Midar Group S.R.L.

30 ianuarie: SC Covalact SA

30 ianuarie: Pfenning Distribuţie SRL

30 ianuarie: SC Binder International Services SRL

30 ianuarie: SC Dorna Lactate SA

31 ianuarie: SC Mobiente SRL

31 ianuarie: SC Malvina Com Impex SRL

31 ianuarie: S.C Linia – Ro Invest S.R.L

Alte firme care au de recuperat bani de la firma lui Patriciu şi care au depus anul trecut cereri de insolvenţă sunt: Romaqua Group SA Borsec, Tomil SRL, Halupex, Manifesto Print, Zirmer Bud – firmă controlată de omul de afaceri Vasile Bud din Satu Mare, Transilvania General Import-Export, Ocean Fish SRL, Meda Prod ’98 SA, Dorna Lactate, Dr. Oetker SRL, Smart SA, Danone Producţie şi Distribuţie Produse Alimentare, Lactate Natura SA, Sole Mizo România şi Art Match SRL. Angelli Spumante&Aperitive şi Unitech Electro Power au renunţat anul trecut la judecarea cererilor.

 

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Vremea extremă lovește iar România: mercurul din termometre coboară până la -20 de grade. Meteorolog: ”Inclusiv în Capitală așteptăm ger”
Capital.ro
Când intră pensiile pe card în februarie 2026. CNPP a confirmat. Pensionarii sunt sfătuiți să verifice soldurile
Playtech.ro
Guvernul anunță reducerea cu 50% a impozitului pe proprietate. Cine sunt românii care vor beneficia de această măsură
Adevarul
Jocul periculos care poate declanșa un nou conflict major. Expert: „Șansele ca Iranul să treacă pragul nuclear sunt foarte mari”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Legenda Stelei, atac necruțător: ”FCSB nu a avut adversar când a luat titlurile! Neubert e mai important decât Charalambous și Pintilii, pe el nu îl pune la punct nimeni”
MediaFlux
12 țări sunt în alertă. Risc major de accident nuclear în Ucraina, care va afecta România
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil