Patru cetăţeni afgani, depistaţi la frontieră ascunşi într-un tren

Un număr de patru cetăţeni afgani au fost predaţi poliţiei de frontieră bulgare după ce au fost depistaţi de poliţiştii de frontieră giurgiuveni în timp ce încercau să intre în România ascunşi într-un tren marfar încărcat cu textile ce erau transportate din Turcia pentru o firmă din Germania.
Filip Stan
25 nov. 2014, 14:36
Patru cetăţeni afgani, depistaţi la frontieră ascunşi într-un tren
„În staţia comună Ruse, Bulgaria, Triaj, echipa mixtă de control formată din poliţişti de frontieră români şi bulgari a efectuat controlul de frontieră asupra unui tren marfar compus din 15 vagoane care transporta 18 semiremorci, încărcate cu textile din Turcia pentru o firmă din Germania şi, în urma verificării trenului, poliţiştii de frontieră au constatat că prelata uneia dintre semiremorci este tăiată în partea superioară şi relipită pe interior”, a declarat marţi, pentru AGERPRES, purtătoarea de cuvânt a ITPF Giurgiu, Alexandra Popescu. 

Ea spune că a urmat un control amănunţit asupra trenului şi astfel au fost descoperiţi ascunşi patru cetăţeni afgani, doi adulţi şi doi minori. 

În urma cercetărilor a reieşit faptul că aceştia sunt membrii aceleiaşi familii formată din soţ, soţie, copil şi un nepot. Ei au declarat autorităţilor de frontieră că au plecat în urmă cu o lună de zile din Afganistan şi au ajuns în Istanbul, Turcia, unde au luat legătura cu un conaţional şi, contra sumei de două mii de Euro de persoană, acesta le-a facilitat urcarea în garnitura de tren cu scopul de a ajunge în Germania. 

Potrivit protocolului româno – bulgar valabil la frontieră, persoanele au fost preluate de Poliţia de Frontieră Bulgară în vederea continuării cercetărilor şi dispunerii măsurilor legale ce se impun. 

Reamintim faptul că astfel de cazuri de prindere a unor cetăţeni străini ce încearcă să intre ilegal în România s-au înmulţit în ultima perioadă, şi de două ori pe săptămână fiind prinşi cetăţeni afgani sau sirieni care încearcă să intre ascunşi în trenuri, pe jos sau sub prelata unor camioane în România.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Oficial FRF: “Resuscitarea lui Mircea Lucescu nu a funcționat primele 30 secunde! Doctorul Stamatescu și maseurul Bamse i-au salvat viața, cu adevărat!”
Capital.ro
Adoptarea euro. 91% din numerarul național a fost retras. Anunț oficial al Băncii Naționale a Bulgariei
Playtech.ro
Cele mai poluate cartiere din Bucureşti, surprinzătoare. Capitala depăşeşte chiar şi de patru ori valorile maxime recomandate de OMS
Adevarul
Pașaportul românesc, mai puternic decât cele eliberate de SUA, Marea Britanie și Australia. În ce state pot românii să călătorească fără viză
wowbiz.ro
Mircea Lucescu, noi detalii despre starea lui de sănătate! Motivul pentru care selecționerului i s-a făcut rău: „Am simțit că nu mai pot respira”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă în județul Mureș! Două fetițe, de 4 și 5 ani, au dispărut din curtea locuinței, iar autoritățile solicită sprijinul cetățenilor pentru găsirea lor
iamsport.ro
Acord pentru ca Ion Țiriac să investească la Brașov. Suma este considerabilă
MediaFlux
Românii care ar putea fi scutiți de la TVA-ul și accizele pentru carburanți
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj