Patru morți și zeci de răniți în Cehia după ce un tren de marfă s-a ciocnit frontal cu unul de călători

Cel puţin patru persoane au murit şi alte câteva zeci au fost rănite într-o coliziune între un tren de pasageri şi un convoi de mărfuri, miercuri seara, în centrul Republicii Cehe, potrivit serviciilor de salvare.
Mircea Filipescu
06 iun. 2024, 08:27
Patru morți și zeci de răniți în Cehia după ce un tren de marfă s-a ciocnit frontal cu unul de călători

„Patru pasageri au suferit răni care au dus la moartea lor”, a declarat Alena Kisiala, purtătoare de cuvânt a serviciilor locale de salvare, pentru televiziunea publică cehă.

Referindu-se la „un mare dezastru”, premierul Petr Fiala a transmis condoleanţe. „Cu toţii ne gândim la victime şi la răniţi”, a scris el pe reţeaua de socializare X.

Potrivit televiziunii publice, accidentul s-a produs cu puţin timp înainte de 21:00 GMT, în apropiere de gara Pardubice, la aproximativ 100 km est de Praga.

Aproximativ 300 de pasageri, mulţi dintre ei cetăţeni străini, se aflau la bordul trenului de călători, a indicat televiziunea cehă, care a difuzat imagini cu un vagon deraiat şi cu supravieţuitori ai accidentului care se urcau în autobuze lângă gara principală din Pardubice.

Citește și: Noi detalii șocante despre cei trei tineri români înecați în Italia. Au sunat de patru ori la poliție, iar elicopterul a ajuns după zeci de minute

„Operaţiunile de salvare au fost complicate deoarece primul vagon a fost deformat. Acest lucru a îngreunat accesul la răniţi”, a declarat un pompier, Pavel Ber, jurnaliştilor aflaţi la faţa locului.

Aproximativ 60 de pompieri, două elicoptere şi nouă ambulanţe au fost mobilizate, potrivit serviciilor de urgenţă.

Trenul privat Regiojet se deplasa de la Praga spre oraşul ucrainean Chop, situat la graniţa cu Slovacia.

Citește și: FMI avertizează: inteligența artificială putea transforma o criză financiară într-un dezastru economic global

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Alex Băluță a semnat! Salariul uriaș pe care îl va avea la Poli Timișoara
Capital.ro
Bulgaria, la un pas de blocaj în UE: numele patriarhului Kirill aprinde o dispută neașteptată
Playtech.ro
Problema de matematică de clasa a III-a pe care puțini internauți o rezolvă. „Câți bani îi mai rămân Mariei după toate cumpărăturile?”
Adevarul
Ce s-ar întâmpla dacă Putin nu ar mai conduce Rusia. Răspunsul unui politolog de la Princeton: „Întregul cerc din jurul lui este format din ultranaționaliști”
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiețel de trei ani, înecat în piscina familiei. Deși purta vestă, nu a mai putut fi salvat: „L-am pierdut mult prea devreme”
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Încep recrutările la SRI. Salariile pornesc de la 7.500 lei. Ce posturi sunt disponibile
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?