Patru nord-coreeni, suspecţi în cazul uciderii lui Kim Jong-Nam. Malaezia cere urmărirea lor prin Interpol

Malaezia a cerut organizației de poliție Interpol să lanseze o alertă pentru urmărirea internațională a patru suspecți nord-coreeni în cazul uciderii lui Kim Jong-Nam, fratele vitreg al liderului nord-coreean Kim Jong-Un, a anunțat joi șeful poliției malaeziene Khalid Abu Bakar.
Filip Stan
23 feb. 2017, 08:07
Patru nord-coreeni, suspecţi în cazul uciderii lui Kim Jong-Nam. Malaezia cere urmărirea lor prin Interpol

Kim Jong-Nam a fost atacat în 13 februarie de două femei care l-ar fi stropit pe față cu un lichid în aeroportul internațional din Kuala Lumpur, unde trebuia să se îmbarce pentru Macao. El a decedat în timp ce era transportat la spital. Oficiali sud-coreeni și americani au declarat că acest asasinat a fost comis de agenți nord-coreeni.

Khalid a adăugat joi că două femei — o vietnameză și o indoneziancă — arestate săptămâna trecută fuseseră plătite pentru a comite atacul fatal asupra lui Kim Jong-Nam folosind o otravă cu acțiune rapidă, însă a refuzat să precizeze dacă ele lucrau pentru un serviciu secret.

Citeşte şi Forţele speciale malaeziene păzesc morga unde se află cadavrul fratelui vitreg al lui Kim Jong-Un

Poliția malaeziană a arestat și un bărbat nord-coreean și se află în căutarea altor șapte persoane având legătură cu acest asasinat. Trei dintre ele — un diplomat, un oficial al companiei aeriene nord-coreene și un alt bărbat — se pare că încă se află pe teritoriul malaezian. Ceilalți patru suspecți ar fi părăsit Malaezia în 13 februarie, data uciderii lui Kim Jong-Nam.

De asemenea, Khalid Abu Bakar a menționat că poliția malaeziană a trimis o cerere oficială ambasadei Coreii de Nord la Kuala Lumpur pentru a interoga doi suspecți — secretarul II în ambasadă și un oficial al companiei aeriene nord-coreene. ”Dacă nu ai nimic de ascuns, atunci nu ar trebui să-ți fie frică să cooperezi”, a declarat Khalid Abu Bakar în fața presei.

Citeşte şi Şi-a ASASINAT Kim Jong-Un fratele? Ipoteză şocantă în cazul morţii lui Kim Jong-Nam

El a explicat că pe numele secretarului II în ambasada Coreii de Nord nu va fi emis un mandat de arestare întrucât persoana în cauză beneficiază de imunitate diplomatică, dar a precizat că ‘procesul legal va avea loc’ dacă oficialul companiei aeriene nord-coreene nu se prezintă la poliție.

În ceea ce îl privește, ambasadorul nord-coreean la Kuala Lumpur a spus că nu se poate avea încredere în ancheta efectuată de partea malaeziană și a cerut miercuri punerea în libertate a celor trei suspecți arestați în acest caz.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie fără margini înainte de UTA – Dinamo. S-a aruncat de la etajul 7 și a murit
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Cum pot afla dacă un moştenitor este străin de moştenire: explicaţia specialiştilor în Drept
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Singurul român care l-a învins pe Anthony Joshua, dezgustat de meciul britanicului cu Jake Paul: ”Despre asta a fost vorba! Nimic altceva”
MediaFlux
România sare în aer! S-au anunțat prețurile gazelor în 2026
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet