Patru ofiţeri iranieni, ucişi lângă Damasc de aviaţia israeliană. Erau membri ai Gardienilor Revoluţiei

Loviturile nocturne imputate Israelului au ucis şapte combatanţi sirieni şi iranieni în Siria, potrivit Observatorului sirian pentru drepturile omului (OSDO), statul israelian combătând cu regularitate prezenţa militară a inamicului său iranian pe teritoriul sirian.
Iulian Tudor
14 feb. 2020, 09:22
Patru ofiţeri iranieni, ucişi lângă Damasc de aviaţia israeliană. Erau membri ai Gardienilor Revoluţiei

Israelul nu a revendicat atacul care a avut loc joi seara, cu puţin timp înainte de miezul nopţii în apropierea capitalei siriene Damasc. Cu toate că OSDO vorbeşte despre ‘lovituri aeriene’ efectuate de statul israelian, o sursă militară, citată de media de stat siriene, evocă tiruri ‘cu rachete’ trase din partea ocupată de Israel a Înălţimilor Golan.

De la începutul conflictului în Siria în 2011, Israelul a efectuat sute de lovituri împotriva poziţiilor militare ale puterii preşedintelui Bashar al-Assad, dar şi împotriva aliaţilor acestuia, Iran şi Hezbollahul libanez, inamici declaraţi ai statului israelian.

Citeşte şi O fabrică iraniană produce steaguri ale SUA, Marii Britanii şi Israelului pentru a fi arse de protestatari

Potrivit OSDO, care dispune de o vastă reţea de surse de informare pe teritoriul Siriei, rachetele au vizat ‘sectorul aeroportului din Damasc’, ucigând trei soldaţi sirieni şi patru ofiţeri iranieni, membri ai Gardienilor Revoluţiei iranieni, armata de elită a regimului de la Teheran. Bombardamentele au vizat un ‘vehicul’ care circula pe drumul care leagă aeroportul de suburbia Sayeda Zeinab, la sud de Damasc, precum şi o ‘încărcătură cu arme’ la scurt timp după sosirea unui avion-cargo pe aeroport, a indicat pentru AFP directorul OSDO, Rami Abdel Rahmane. În capitala siriană, un corespondent AFP a auzit explozii puternice.

Media de stat siriene nu consemnează victime, dar agenţia oficială de presă a indicat vineri că apărarea antiaeriană a fost activată în faţa unor ‘ţinte ostile în spaţiul aerian al Damascului’. O sursă militară, citată de agenţie, a relatat că apărarea antiaeriană ‘a doborât mai multe rachete inamice înainte ca ele să-şi atingă ţinta’.

De nenumărate ori, liderii israelieni s-au exprimat în public asupra campaniei lor în Siria, afirmând că statul israelian nu va permite ca teritoriul sirian să devină un cap de pod pentru Teheran.

DailyBusiness
Ce să NU faci niciodată la un interviu de angajare. Cea mai importantă întrebare pe care ar trebui să o pui: „Îți arată adevărul dincolo de aparențe”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Ce înseamnă, de fapt, dacă găsești ouă cu două gălbenușuri. Mai pot fi mâncate, sunt sănătoase?
Capital.ro
Regulă nouă pentru permisul de conducere. Cursul a devenit obligatoriu de la 1 iulie
Playtech.ro
Vești proaste pentru cei care stau în chirie. Vor fi afectați direct de creșterea impozitului pe locuințe
DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Adevarul
Măcelul pornit de la propagandă, două înmormântări și o crâșmă închisă. Cronica sfâșietoare a uciderii evreilor din Dorohoi
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Prognoza meteo pentru 6–14 iulie. Temperaturi extreme, ploi torențiale și nopți tropicale
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
Cutremur azi dimineață în România! În ce zonă s-a produs seismul
Cancan.ro
BREAKING! Ștefan Popescu A MURIT. Avea doar 40 de ani și o dorință banală
Playsport.ro
Din 7 iulie, Digi, Orange, Vodafone și Telekom vor bloca apelurile din afara României care afișează în mod înșelător...
Capital.ro
Doliu în televiziune! A murit cel mai iubit actor și prezentator: A plecat ca un adevărat gentleman
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
Dentistul care și-a otrăvit soția cu venin de șarpe a primit o veste teribilă după gratii
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Scapi de toate problemele cu inima! Un singur lucru trebuie adăugat la fiecare masă
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Alertă Covid! Noua variantă „super-contagioasă Frankenstein” s-a multiplicat de patru ori în doar o lună