Paul Grigoriu a murit

Paul Grigoriu a fost găsit decedat vineri, în locuinţa sa din Buciumeni, judeţul Dâmboviţa. Paul Grigoriu avea 70 de ani, iar în anii '90 a devenit cunoscut publicului larg, ca realizator al Matinalului, la Radio România Actualităţi.
Filip Stan
03 apr. 2015, 20:02
Paul Grigoriu a murit

Paul Grigoriu, unul dintre cei mai cunoscuţi oameni de radio din România, a fost găsit mort, vineri, în locuinţa sa din Buciumeni, Dâmboviţa.

Paul Grigoriu era cunoscut ascultătorilor de radio din întreaga ţară prin emisiunea Matinal pe care a realizat-o ani buni la Radio România Actualităţi. Despre acea perioadă, Paul Grigoriu povestea în vara anului 2009, pentru revista Esquire: „Matinalul, veneam seara la 7 şi cam până la 4 vorbeam cu corespondenţii, care de cele mai multe ori mă înjurau. La 4 mă bărbieream, mă schimbam şi la 5 eram în emisie. Ziua abia atunci începea. La început era infernal. Adormeam în metrou, ajungeam până la capăt, ziceau ăia că sunt alcoolic„.

Absolvent al Facultăţii de Litere a Universităţii Bucureşti, Paul Grigoriu a lucrat în radioul public încă dinainte de 1989, la redacţia în limba franceză a Radio România Internaţional. A fost una din vocile „Radio Vacanţa”, iar după Decembrie 1989, a fost unul dintre realizatorii Matinalului, iar mai al emisiunii Sfertul Academic. S-a pensionat în 2009, nu înainte de a primi din partea preşedinţiei României două importante distincţii, Ordinul Meritul Cultural şi Ordinul Serviciului Credincios.

Într-un interviu acordat după ce a ieşit la pensie şi s-a retras în comuna Buciumeni (jud. Dâmboviţa), el declara: „Nu ştiu dacă, peste 100 de ani, cineva va mai fi interesat de ceea ce am făcut eu în ca­rieră… Intenţionez să trăiesc până la 94 de ani şi de o parte de posteritate o să mă ocup… trăind„.

Paul Grigoriu s-a născut pe data de 6 martie 1945, la Bacău.

Interviu cu Paul Grigoriu, realizat de TVR, pe 26 octombrie 2013:

DailyBusiness
Propaganda comunistă prinde pe TikTok. 130 de milioane de vizualizări din doar 200 de postări
Spynews
Oana Lis trece prin momente cumplite. A izbucnit în plâns: „Viața m-a îngenunchiat”
Fanatik.ro
Nicușor Dan a dat în judecată AEP după scandalul rambursărilor. Al doilea proces inițiat de președintele României în decurs de 5 luni
Capital.ro
Călin Georgescu se poate întoarce în forță. Greșeala care-l poate aduce iar la vârf: Nu fac decât să-l crească!
Playtech.ro
Acceptarea moştenirii 2025. Când este declarată vacantă
Adevarul
Chirurg certat de un pacient că operația a durat prea puțin: „AI-ul zice că operația trebuia să dureze o oră! Ați lăsat ceva în mine”
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Anunț de ultim moment despre cardurile educaționale. Câți BANI vor primi copiii în noiembrie
iamsport.ro
”Sper ca într-o zi să mă răzbun!”. Momentul neștiut din cariera lui Emeric Ienei, scos la iveală de Cătălin Oprișan
MediaFlux
Iulia Albu și Mike, scandal în public! Vedeta l-a lăsat baltă și a plecat, sătulă de prea mult gesticulat frenetic și urlete FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Cum facem diferența între stres, burnout și sindromul de oboseală cronică