Pavel Năstase, ministrul Educaţiei: Directorii şi inspectorii şcolari vor fi numiţi doar prin concurs

În anul universitar 2017-2018, directorii, directorii adjuncţi, precum şi inspectorii şcolari vor fi numiţi doar prin concurs, actualele posturi fiind ocupate temporar, până la sfârşitul anului, pentru a nu exista blocaje în învăţământ, a declarat, miercuri, ministrul Educaţiei, Pavel Năstase.
Iulian Tudor
15 feb. 2017, 15:37
Pavel Năstase, ministrul Educaţiei: Directorii şi inspectorii şcolari vor fi numiţi doar prin concurs

„Nimeni, în anul universitar 2017-2018, nu va mai ocupa un post de director sau director adjunct decât prin concurs. Noi deja am demarat această acţiune de organizare a unui concurs, care va fi prin luna august. Aceste numiri sunt temporare, până la sfârşitul anului, ca să nu mai avem blocaje. Vom avea grijă să fim transparenţi în organizarea concursului. Acest ordin a venit să rezolve o problema acută din sistem. Acelaşi lucru se va întâmpla şi pentru inspectorii şcolari”, a declarat ministrul Educaţiei în cadrul unei conferinţe de presă.

Ministrul Educaţiei: Până la sfârşitul anului 2017 trebuie să avem o nouă lege a educaţiei naţionale

Pavel Năstase a enumerat şi unele dintre măsurile luate, precum creşterea salariilor cu 15 la sută pentru tot personalul din învăţământul din România, mărirea burselor şi gratuitatea transportului feroviar pentru studenţi.

Potrivit ministrului, în prezent sunt derulate o serie de programe, menţionând „Cornul şi laptele” sau masa caldă, un proiect-pilot desfăşurat în 50 de unităţi şcolare.

Năstase a mai amintit de construcţia a 2.500 de unităţi şcolare, creşe şi grădiniţe, susţinând că anul acesta va începe construcţia a 500 dintre ele.

Un număr de 502 directori şi directori adjuncţi de şcoli au fost numiţi prin detaşare în interesul învăţământului dintre foştii şefi ai unităţilor care nu au promovat concursul sau nu s-au prezentat la el, potrivit unui document al ministerului, obţinut de News.ro.

În Capitală sunt jumătate din cazuri, MENCS motivând o decizie a Inspectoratului Şcolar, care nu este publică, în restul ţării fiind vorba despre cazuri în care ministerul susţine că nu a găsit alte soluţii.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
DIICOT apelează la experți independenți în dosarul Nordis. Unde au dispărut banii și în ce stadiu a ajuns ancheta
Capital.ro
Alertă alimentară. Primul lot de pui importat prin acordul Mercosur, contaminat cu salmonella. Ce au descoperit laboratoarele din Grecia
Playtech.ro
Cum vin banii de la Uniunea Europeană şi cine decide sumele pentru România. Proiectele prin PNRR pe care riscăm să le pierdem în 2026
Adevarul
Putin ar putea provoca o escaladare a războiului din Ucraina înainte de 9 mai pentru a justifica mobilizarea și a testa loialitatea rușilor
wowbiz.ro
Cu ce se confruntă Valentin Sanfira, după divorț. Artistul a scris un mesaj în mediul online: „Plâng de fiecare dată”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trafic blocat pe Autostrada A3, după o ciocnire în lanț cu 7 mașini
iamsport.ro
Mărturia dură a legendei Rapidului, după moartea lui Mircea Lucescu: ”N-am fost nici la mama, nici la tata, nici la fratele meu”
MediaFlux
Gest incredibil făcut de Donald Trump față de o fetiță. Momentul jenant din Biroul Oval a fost filmat VIDEO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR