Pe 31 martie vom avea parte de a doua şi ultima LUNĂ ALBASTRĂ din 2018. Când va mai avea loc bizarul fenomen

Cea de-a doua și ultima lună albastră din 2018 se va vedea pe cer sâmbătă 31 martie. Potrivit meteorologilor, discul plin va fi vizibil la începutul după-amiezii.
Iulian Tudor
31 mart. 2018, 07:00
Pe 31 martie vom avea parte de a doua şi ultima LUNĂ ALBASTRĂ din 2018. Când va mai avea loc bizarul fenomen

Acesta este un fenomen destul de rar care se va mai repeta doar în 2020, scrie evz.ro. Conform tradiției cele două fenomene (cel din ianuarie şi cel de pe 31 martie) se numesc „Luna Albastră”, dar nu există niciun fel de legătură cu culoarea discului lunar, care va apărea între alb pal și gălbui.

Citeşte şi De ce sunt toate scaunele din avion de culoare albastră

În anumite circumstanțe, Luna îşi poate schimba culoarea, de exemplu, în timpul unei eclipse lunare devine portocalie sau roșcată, luând numele de „Luna Rossa” sau de sânge. Dar nu în acest caz.

Definiția „Lunii Albastre” a fost dată eronat de către astronomul James Hugh Pruett într-un articol publicat în 1946 în revista „Sky & Telescope”. Triburile indigene americane, pe de altă parte, au numit fenomenul „Luna caldă”. Luna caldă, pentru că, o dată cu sosirea primăverii, solul se dezgheaţă. Potrivit cercetătorilor, fenomenul este, cu siguranţă, fără alte conotaţii cum încearcă unii să-l speculeze. 

DailyBusiness
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
Spynews
Nouă copii, căutați toată noaptea în munți, după ce s-au rătăcit, prin frig și întuneric. În ce stare i-au găsit salvamontiștii | FOTO
Bzi.ro
Andreea Marin arată fabulos la 50 de ani! Cum reușește vedeta să se mențină în formă! Face asta timp de 2 ore pe săptămână – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Momente de groază surprinse pe un aeroport. Aripa unui avion a luat foc la scurt timp după aterizare. Video
Capital.ro
Apare o nouă taxă. Impozit pentru locuințele ocupate de proprietari
Playtech.ro
Cum poți să rămâi doi ani fără permis de conducere, dacă nu îți achiți amenzile de circulație
Adevarul
Care a fost cu adevărat primul automobil românesc sută la sută. Nu este vorba despre Dacia
wowbiz.ro
Alertă de inundații în 29 de județe! Hidrologii au emis cod galben de viituri pentru următoarele ore. Care sunt zonele afectate?
Evz.ro
Chef Bontea a descoperit un lac superb! Culmea: este în România
Prosport.ro
Interzis cardiacilor! Cea mai frumoasă prezentatoare TV s-a filmat în timp ce făcea duș la piscină
kanald.ro
Un român a murit în Grecia, după ce a căzut de pe un dig. Bărbatul nu a mai putut fi salvat
Cancan.ro
Alertă în România: închideți geamurile și nu ieșiți din case! 29 de județe, afectate de avertizarea ANM
iamsport.ro
Șocant! Cât cere ANAF Cluj pe mașina din imagine: 'E cu tot cu șofer și teren?'
MediaFlux
Întârzieri la pensii și salarii. Consilierul lui Nicușor Dan dă vestea proastă românilor
stirilekanald.ro
Ilie Bolojan, apel public pentru adoptarea pachetului 2 de măsuri: ”Nu există altă soluție”. Ce le-a transmis colegilor de coaliție: ”La veștile proaste rămân foarte puțini”
FURTUNĂ ELECTRICĂ în România. Se va răci brusc, vor fi furtuni puternice