Pelerinajul de Sfânta Parascheva, benefic pentru comercianții din Iași

Mii de credincioși stau la coadă ore întregi la cel mai mare pelerinajul Sfintei Parascheva de la Iași! Peste 50 de oameni au avut nevoie de îngrijiri medicale în timp ce așteptau la rând să ajungă la racla sfântă să se roage. La Mitropolia din Iași au fost aduse și moaștele Sfântului Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon, de la muntele Athos. Pe lângă cele sfinte, pelerinajul de Sfânta Parascheva este mană cerească pentru comercianții din Iași. Timp de opt zile capitala Moldovei va fi plină de oameni veniți din toate colțurile țării și nu numai.
Alina Costache
10 oct. 2024, 11:27
Pelerinajul de Sfânta Parascheva, benefic pentru comercianții din Iași

Sute de mii de pelerini sunt așteptați să ajungă zilele acestea la Iași pentru Hramul Sfintei Parascheva. Odată cu ei, și milioane de euro, bani cheltuiți de credincioși pentru cazare și mâncare.

Maria este din Craiova și și-a dorit să ajungă și anul acesta la pelerinaj. Doar cazarea o costă 400 de lei pe noapte.

„Venim tocmai din Craiova. A fost drumul destul de lung, dar ne bucurăm de experiență și de vizită. Am luat o noapte la hotel pentru că, fiind destul de lung drumul, este destul de obositor și să avem mai mult timp să putem vizita”, a spus Maria Cercel, pelerin din Craiova, pentru Digi 24.

Citește și: Din minunile Sfintei Parascheva: un palestinian a dat islamul pe ortodoxism, iar acum este voluntar printre pelerinii care așteaptă să se închine la racla Cuvioasei: „Văd cât de fericiți sunt oamenii care vin aici. Ăsta e scopul vieții”

Mulți dintre pelerini vin și pleacă în aceeași zi, dar fiecare cheltuiește bani în oraș cu ocazia vizitei la Catedrală. Apă, mâncare suveniruri, nimeni nu pleacă acasă fără să cheltuie vreun ban.

„E destul de scump! Să lase fiecare, mă abțin, dar se lasă foarte mulți bani. Asta e! Fiecare dă cât poate, după sufletul lui, după buzunarul lui”, spune un alt pelerin.

Sunt însă și pelerini care își drămuiesc fiecare leu. Voichița Tomache este dintr-un sat din Botoșani. A investit doar în biletul de tren. „Un drum e 24 de lei. Și am mai avut și biletele acelea, pe jumăte am platit drumul. Numai aici am venit, atât. Nu facem cumpărături că e scump. Sunt bucuroasă că am putut face un drum până aici, nu să mai facem și cumpărături”, spune Voichița Tomache, pelerin din Botoșani.

Citește și: Minuni săvârșite de Sfânta Parascheva: „M-a ajutat să-mi găsesc o soție pe TikTok. Apoi mi-am găsit imediat chirie după ce m-am rugat la Cuvioasă”

Autoritățile se așteaptă la 300.000 de pelerini pentru Hramul Sfintei Parascheva. Dacă fiecare cheltuie, în medie, câte 100 de lei, atunci în economia Iașiului intră, în doar 8 zile, 30 de miloane de lei, echivalentul a 6 milioane de euro.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Ce a făcut Gigi Becali când un livrator Glovo s-a apropiat de el pe o stradă din București. Gestul cu care a uimit mai multă lume
Capital.ro
Interzis pentru românii care își fac buletinul. Ce nu ai voie să faci când îți schimbi cartea de identitate
Playtech.ro
Camera în care trebuie montat termostatul centralei termice. Nu contează temperatura, ci un alt detaliu
Adevarul
Controversă în jurul filmului „Cravata Galbenă”. Echipa de producție, acuzată că a cerut cenzurarea unei recenzii scrise de o elevă: „o catastrofă”
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Primul tren suspendat din România. Ce oraş ar putea să aibă monorail
kanald.ro
O mamă și cei doi copii ai săi, implicați într-un eveniment rutier îngrozitor pe DN6. Mașina în care se aflau s-a izbit puternic de un TIR
iamsport.ro
Radu Banciu a făcut topul prezentatoarelor TV din România: 'Singura femeie absolut perfectă la toate'
MediaFlux
Vești bune pentru milioane de români! Se MAJOREAZĂ pensiile cu încă 360 de lei
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume