Penny pierde primul ”meci” în instanță pentru o amendă de 50.000 de lei. De ce a fost sancționat

Lanțul de supermarketuri Penny a pierdut primul proces având ca obiect o amendă de 50.000 de lei aplicată de Protecția Consumatorilor. Sancțiunea fusese dictată pentru practică înșelătoare la comercializarea fructelor și legumelor.
Irina Dumitrescu
23 ian. 2025, 16:47
Penny pierde primul ”meci” în instanță pentru o amendă de 50.000 de lei. De ce a fost sancționat

Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Iași a amendat firma Rewe, care administrează supermarket-urile Penny, cu 50.000 de lei, în noiembrie 2023. Motivul sancțiunii? O practică înșelătoare la comercializarea fructelor și legumelor.

Concret, după cum au susținut inspectorii Protecției Consumatorilor, Penny amenajase o zonă de comercializare destinată produselor autohtone, care era semnalizată cu tricolorul românesc și avea sloganul ”Prospețime servită zilnic”. Inspectorii ar fi găsit în zona respectivă, pe lângă produse românești, marfă adusă din Turcia, Egipt și alte țări.

Protecția Consumatorilor a catalogat practica drept înșelătoare, deoarece consumatorii ar fi fost induși în eroare, creându-li-se impresia că produsele comercializate erau românești, notează ziaruldeiasi.

Citește și Noi locuri de muncă pentru români. O nouă fabrică de 140 de milioane de euro și-a început producția

Rewe a considerat nejustificată sancțiunea și a constestat-o în instanță. Potrivit firmei care administrează supermarket-urile Penny, etichetele produselor cuprindeau denumirea sub care era vândute și țara de origine. Prezența steagului României și sloganul ”Prospețime servită zilnic” nu erau de natură să inducă în eroare consumatorul, câtă vreme ambalajul produselor menționa clar țara de proveniență, susțin cei de la Rewe, în opinia cărora obligațiile legale erau îndeplinite.

Judecătorii nu au fost însă convinși de aceste argumente. Instanța a avut același punct de vedere cu Protecția Consumatorilor: clienții ar fi fost încredințați că aveau de ales dintre diverse produse românești, fără a mai sta să verifice, pe fiecare etichetă, proveniența.

”Instanţa constată că petenta, în speţă, nu a dovedit prin niciun mijloc de probă admis de lege faptul că situaţia de fapt descrisă în procesul-verbal nu corespunde realităţii, deşi a avut posibilitatea să probeze acest fapt. Pentru săvârşirea faptelor contravenţionale, petentei i s-a aplicat în mod corect sancţiunea principală a amenzii”, s-a arătat în decizia instanței de respingere a plângerii formulate de Rewe.

Hotărârea instanței nu este definitivă. A fost contestată de Rewe, astfel că ”meciul” cu Protecția Consumatorilor va continua la instanța superioară.

Citește și Românii care locuiesc la casă pot primi amendă dacă nu respectă această regulă simplă. Vecinii îi pot da în judecată

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Dinamo, aproape să dea lovitura! Spaniolii au făcut anunțul: „câinii” vor să aducă fostul coleg al lui Lamine Yamal
Capital.ro
Ministrul Muncii, anunț oficial la TV despre recalcularea pensiilor: Au fost întârzieri, lucrătorii din casele de pensii sunt puțini
Playtech.ro
Espresso sau expresso? Care este forma corectă: greşeala se face şi în cafenele
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Ce salariu URIAȘ îi oferă lui Tănase echipa care vrea să îl transfere de la FCSB! E peste propunerea pe care Becali i-a spus să o refuze
MediaFlux
Mercur în Capricorn. Cele trei zodii care vor lua o decizie dificilă în această săptămână
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend