Pensia de handicap umilitoare pe care o primește Mircea Solcanu, după operația pe creier

Mircea Solcanu primește o pensie de handicap extrem de mică după operația la creier suferită în 2012. În ciuda problemelor grave de sănătate, vedeta urmează facultatea de Actorie.
Ruxandra Rădulescu
12 ian. 2022, 12:11
Pensia de handicap umilitoare pe care o primește Mircea Solcanu, după operația pe creier

Mircea Solcanu, unul dintre cei mai îndrăgiți prezentatori TV, s-a retras din lumina reflectoarelor după ce a trebuit să se supună unei intervenții de extirpare a unei tumori, procedură pe care a făcut-o la Viena.

Cu ce sechele a rămas Mircea Solcanu după operaţia pe creier: „Operaţia îmi asigura un număr limitat de ani până la o recidivă”

Tumoarea de care suferea a lăsat sechele, iar în prezent Mircea Solcanu nu  mai aude deloc cu o ureche, iar la cealaltă și-a pierdut auzul în proporție de 70%, de asemenea. Mircea Solcanu a fost nevoit să se pensioneze pe caz de boală și supraviețuiește din 760 de lei pe lună.

În ciuda greutăților pe care le întâmpină, fostul prezentator TV nu s-a lăsat doborât de probleme și a decis să-și urmeze pasiunea. În prezent Mircea Solcanu locuiește în Constanța și este student la Actorie, în anul doi.

„Ieri am primit banii. O să păstrez talonul. Pentru cei cu pensiile mici, este un mare ajutor. Din păcate, e doar pentru luna ianuarie suma asta. Păi, făceam petrecere, dacă rămânea așa tot anul. După 3 ani în care nu am luat bursă, ci pensie, acum pensia mea a „bătut’” luna asta bursele pe care le iau colegii mei de facultate, la Actorie. Eu am o pensie de 760 de lei, acum am luat 2.000 de lei. Dacă rămânea așa, de 2.000 de lei, eram „like a boss”. Dar, de la 760 de lei, când primesc de obicei, la 2.000 de lei, cât am primit ieri, e un șoc pentru oricine‘, a spus Mircea Solcanu, potrivit cancan.ro.

Ce face acum Mircea Solcanu, la 8 ani de când s-a retras de la TV

Ce face acum Mircea Solcanu. Fostul prezentator s-a retras din spațiul public, dar pe reţelele de socializare este activ, unde mai postează fotografii sau diverse mesaje.

De când a renunțat la TV, Mircea Solcanu și-a schimbat și look-ul, acum are părul lung. La vârsta de 44 de ani, bărbatul s-a stabilit în Constanța, acolo unde deține şi o mică afacere.

 

În urmă cu câțiva ani, el a avut chiar și o plajă în administrare, însă acum mai are doar un mic spațiu comercial, la parterul unui bloc. În prezent, fostul prezentator este student în anul 3 la Facultatea de Arte din cadrul Universității Ovidius din Constanța (la secția „artele spectacolului – actorie”), iar în timpul liber face activități de voluntariat pentru asociațiile de protecție a animalelor, scrie Wowbiz.ro.

Ce face acum Mircea Solcanu

Mircea Solcanu era, la începutul anilor 2000, una dintre cele mai simpatizate vedete PRO TV, însă prezentatorul Poveștirilor de noapte a rămas fără job după ce a avut nefericita inspirație să facă un comentariu care a scandalizat multă lume la vremea respectivă. Mircea Solcanu i-a acuzat pe părinţii băieţelului sfâşiat de câini în septembrie 2013, Ionuţ Anghel, folosind termeni foarte duri, fapt care l-a costat locul de muncă.

„Familia Anghel! S-a inventat munca. Dacă nu vă place munca, duceţi-vă copilul să-l mănânce alţi câini, se pare că din asta trăiţi. Ce sumă aţi încasat în urma participării la emisiuni TV, acelea care se desfăşurau când copilul vostru era pe catafalc?’, a spus la vremea respectivă Solcanu, spre indignarea unei țări întregi.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
CFR Cluj, încă o lovitură: vândut în Kazahstan pentru 500.000 de euro! Exclusiv
Capital.ro
DIGI face o schimbare importantă pentru clienți. Cum se vor plăti facturile
Playtech.ro
Elevii se întorc la școală cu reguli noi. Cum vor arăta testele și evaluările din toamnă. Profesorii care nu respectă noile reguli riscă sancțiuni
Adevarul
Soarta guvernului Veștea, în mâinile AUR. „Fără acordul lui Simion, nu poate exista o asemenea mișcare"
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A ascultat de frică și a scăpat cu viață. Femeia care trebuia să sară înaintea Mariei Eduarda s-a retras în ultimul moment
iamsport.ro
Nicu Ceaușescu i-a lăsat ”mască” pe toți cei din jur: ”A luat un arătător de lemn și s-a dus...”
MediaFlux
Val de aer tropical peste toată Europa. Ce temperaturi se vor înregistra în România
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?