Pensionări pe bandă în rândul poliţiştilor, jandarmilor şi pompierilor pe motiv de depresie. Anchetă deschisă de DNA

Procurorii DNA au ridicat mai multe documente legate de pensionarea pe caz medical a unor poliţiști, jandarmi și pompieri. Mai exact, aceştia ar fi ieşit la pensie cu diagnosticul de depresie şi alte boli asociate.
Filip Stan
04 iun. 2024, 19:13
Pensionări pe bandă în rândul poliţiştilor, jandarmilor şi pompierilor pe motiv de depresie. Anchetă deschisă de DNA

Pensionări pe bandă în rândul poliţiştilor, jandarmilor şi pompierilor pe motiv de depresie. Procurorii anticorupţie au ridicat mai multe documente de la Direcția Medicală a MAI și de la Spitalul Gerota, ce aparține tot de Ministerul de Interne. Anchetatorii au suspiciuni cu privire la legalitatea emiterii documentelor medicale necesare care să ateste că persoanele pensionate chiar suferă de bolile respective. Nu este prima dată când se fac percheziții pe acest subiect la Spitalul Gerota. Au mai avut loc în 2015, într-un caz care viza de asemenea pensionări pe caz de boală făcute în baza unor documente medicale falsificate.

Direcția Generală Anticorupție a Ministerului Afacerilor Interne s-a sesizat din oficiu și, sub coordonarea procurorilor DNA, face cercetări în legătură cu pensionarea din motive medicale a unor funcționari MAI. Persoanele în cauză aveau vârste de sub 30 de ani când au cerut pensionarea, pentru că au fost diagnosticate cu depresie sau alte formeasociate. Toate aceste cazuri s-au întâmplat în ultimii doi ani.

Citeşte şi: Proba fizică pentru intrarea în MAI le-a dat mari bătăi de cap candidaților. Au rămas mai puțini doritori decât locuri la Șscoala de Poliție Câmpina

Printre cazurile vizate de anchetatori este și cel al unui polițist care s-a pensionat recent, la 25 de ani, din Satu Mare, după ce în 2023 a fost prins drogat la volan. Acesta s-a pensionat după doar cinci ani în sistem, invocând probleme de ordin psihologic.

„În cursul lunii februarie a.c., un cadru al Inspectoratului de Poliţie Județean Satu Mare şi-a încetat raporturile de serviciu cu unitatea, ca urmare a clasării medicale inapt pentru îndeplinirea serviciului în politie, conform deciziei medicale emisă de către unitatea medicală. Dosarul de pensionare al cadrului se afla în analiza, in vederea stabilirii dreptului la pensie”, se arată în comunicatul transmis presei de către IPJ Satu Mare. Potrivit presei locale, acesta ar fi fost declarat apt medical limitat la doar 4 ore/zi, ieșind la pensie cu 3.000 de lei/lunar.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Ce s-a întâmplat cu actorul care l-a interpretat pe Iisus. Blestemul neștiut al acestui rol
Fanatik.ro
Fotbalistul unei echipe importante din Spania, scos din echipă pentru o relație cu fiica unei legende a clubului? ”Oamenii vorbesc multe”
Capital.ro
Blocaj la bancă. Nu se mai emite cash, bancomatele devin nefuncționale. Situațiile în care clienții nu mai pot accesa banii din cont
Playtech.ro
Reduceri masive în Bulgaria pentru români. Cât ajunge un sejur acum pe litoralul vecin pentru o familie de doi adulţi şi un copil
Adevarul
Ce a obținut Trump pariind pe un ultimatum apocaliptic în războiul cu Iranul
wowbiz.ro
Valentin Sanfira a vrut ca toată lumea să afle de la el! Mesajul emoționant transmis în mediul online: „Nu se poate nărui cu vorbe goale…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Fosta jucătoare de handbal a României e decisă: ”Fetița mea, când o să crească, o să o duc la casa de copii”
MediaFlux
Vinerea Mare 2026. Zi de doliu și post negru. Ce este total interzis astăzi
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj