Pensionarii vor primi carduri cu cod QR pentru mijloacele de transport în comun, în premieră naţională

Primarul Mihai Chirica a anunţat, vineri, în cadrul unei conferinţe de presă, că pensionarii din Iaşi cu venituri mici vor călători gratuit cu mijloacele de transport în comun pe baza unor carduri care au cod QR, acestea înlocuind actualele abonamente.
Iulian Tudor
23 aug. 2019, 15:50
Pensionarii vor primi carduri cu cod QR pentru mijloacele de transport în comun, în premieră naţională

„Municipiul Iaşi are de mai mulţi ani un program pentru susţinerea gratuităţilor pentru transportul pensionarilor de peste 65 de ani şi care au venituri mai mici de 1.500 de lei. De data aceasta, pentru a evita cozile periodice de la tonetele de bilete, am lansat un card nominal prin care pensionarii cu venituri mici vor reuşi să obţină pe toată perioada vieţii acea gratuitate”, a declarat primarul Mihai Chirica.

Directorul Companiei de Transport Public (CTP) Iaşi, Cristian Stoica, a precizat că aceste carduri vor fi împărţite gratuit celor aproximativ 43.000 de beneficiari până la sfârşitul anului. Potrivit acestuia, aceste carduri pentru pensionari au cod QR, sunt o extensie a aplicaţiei 24pay şi sunt o premieră naţională.

„Iaşiul este un oraş smart şi ne dorim să creăm cât mai multe facilităţi pentru cetăţeni. Pensionarii care nu au avut până acum abonamente gratuite vor trebui să depună documentaţia la Direcţia de Asistenţă Socială (DAS). Astfel, beneficiarii acestor carduri nu vor mai trebui să vină periodic pentru a-şi viza abonamentul. Practic, odată introduse informaţiile în baza de date a DAS, acestea vor fi furnizate către Compania de Transport Public. Pentru noi este un avantaj foarte mare, deoarece avem doi angajaţi care se ocupă de vizarea abonamentelor. Ei au nevoie de aproximativ două luni pentru actualizarea bazei de date. În mijloacele de transport în comun beneficiarii acestor carduri vor trebui să aibă asupra lor şi cuponul de pensie sau buletinul, pentru a le prezenta controlorilor. Cardurile sunt valabile pe tot parcursul vieţii sau până îşi schimbă situaţia financiară. Dacă DAS va scoate din sistem un beneficiar înseamnă că nici noi nu mai avem cum să îi mai decontăm cheltuielile cu transportul”, a declarat Cristian Stoica, directorul CTP Iaşi.

Potrivit primarului Mihai Chirica, de carduri gratuite pentru mijloacele de transport în comun ar urma să beneficieze şi elevii de la şcolile şi liceele din municipiul Iaşi. 

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Cum se califică Universitatea Craiova în primăvara europeană din Conference League după 1-2 cu Sparta Praga! Oltenii tremură după golul încasat în minutul 90
Capital.ro
Limită pentru plata cash. Decizie de la Uniunea Europeană. Ce se întâmplă cu numerarul din 2027
Playtech.ro
Cine este Liana Nicoleta Arsenie, președinta Curții de Apel București, și ce avere dețin
Adevarul
Avertismentul dur al unui general polonez către Putin: „Dacă ne atacați, intrăm în Kaliningrad”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum se transmite lepra și cum îți dai seama că ai intrat în contact cu boala. Este alertă epidemiologică după confirmarea unui caz la Cluj-Napoca
iamsport.ro
Unul dintre cei mai bogați afaceriști din Ungaria, investiție majoră în România! Proiectul gândit în apropiere de ansamblul rezidențial dezvoltat de Gigi Becali
MediaFlux
Nimeni nu scapă. Toate informațiile vor fi transmise în timp real către autorități
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu