PERCHEZIŢII în Bucureşti şi alte 11 judeţe, la 20 de INSTITUŢII PUBLICE, printre care şi CFR Călători

Procurorii anticorupţie efectuează miercuri percheziţii la 48 de adrese din Bucureşti şi 11 judeţe - Timiş, Cluj, Braşov, Sibiu, Argeş, Prahova, Arad, Suceava, Galaţi, Iaşi şi Constanţa, dintre care 20 sunt la instituţii publice. În vizorul anchetatorilor este şi CFR Călători. Sursele judiciare au declarat pentru Agerpres că nouă depouri ale CFR Călători ar fi încheiat în mod fraudulos contracte de furnizare de produse cu firma Ecomet West SRL, controlată de un apropiat al preşedintelui Consiliului Judeţean (CJ) Timiş, Titu Bojin.
Filip Stan
10 dec. 2014, 07:06
PERCHEZIŢII în Bucureşti şi alte 11 judeţe, la 20 de INSTITUŢII PUBLICE, printre care şi CFR Călători

Potrivit unui comunicat al DNA, cercetările au loc într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvârşirea unor infracţiuni de corupţie şi asimilate celor de corupţie, comise în cursul anului 2014.

Citeşte şi Poliţist din Galaţi, acuzat de trafic de droguri

Ca urmare a obţinerii autorizărilor legale de la instanţa competentă, sunt efectuate percheziţii domiciliare în 48 locaţii situate în municipiul Bucureşti şi judeţele: Timiş, Cluj, Braşov, Sibiu, Argeş, Prahova, Arad, Suceava, Galaţi, Iaşi şi Constanţa, din care 20 sunt instituţii publice, iar restul sediile unor societăţi comerciale şi domiciliile unor persoane fizice„, se arată în comunicatul DNA.

Percheziţiile efectuate miercuri de procurorii anticorupţie în Bucureşti şi 11 judeţe într-un dosar de corupţie vizează, printre alte instituţii, Administraţia Bazinală de Ape Banat, Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Timişoara şi filialele CFR Călători din mai multe judeţe, potrivit unor surse judiciare citat de Agerpres.

Sursele judiciare au declarat pentru Agerpres că nouă depouri ale CFR Călători ar fi încheiat în mod fraudulos contracte de furnizare de produse, în valoare totală de peste 170.000 de lei, cu firma Ecomet West SRL, controlată de un apropiat al preşedintelui Consiliului Judeţean (CJ) Timiş, Titu Bojin. Contractele, cu valori de până la 25.000 de lei, au fost încheiate în vara anului 2014 între depourile din Bucureşti, Arad, Timişoara, Braşov, Sibiu, Galaţi, Cluj, Iaşi, Suceava şi Ploieşti şi societatea comercială controlată de George Didilă.

Cel care i-a determinat pe şefii depourilor să-şi încalce atribuţiile de serviciu şi să atribuie contractele ilegal, prin fraudarea procedurilor de achiziţie, este Teodor Alexandru Gavriş, director în cadrul CFR Călători. El este suspectat şi de faptul că a făcut demersuri pentru alocarea către subunităţile din teritoriu a fondurilor necesare achitării contractelor, deşi cunoştea faptul că preţurile erau supraevaluate.

Societatea Ecomet West SRL ar fi beneficiat şi de mai multe contracte de achiziţii publice încheiate cu primării şi alte instituţii publice din judeţul Timiş, în urma presiunilor exercitate de preşedintele CJ Timiş, Titu Bojin.

Procurorii DNA efectuează percheziţii şi la Consiliul Judeţean Timiş, la preşedintele CJ şi la alte 17 primării din judeţ privind fapte de corupţie – mită, atribuire de contracte şi achiziţii.

DailyBusiness
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și Austria
Spynews
Culoarea anului 2026 este Cloud Dancer. Cum o porți în ținute ca să atragi norocul
Fanatik.ro
LIVE / LIVE UPDATE Alegeri București 2025: Prezenţa la vot în timp real, sondaje, rezultate vot, exit poll, incidente. A fost alertă de scurgere de gaze la școala unde a votat Nicușor Dan
Capital.ro
Călin Georgescu a fost exclus! Lovitură pentru fostul candidat la prezidențiale. S-a rupt relația
Playtech.ro
Florile pe care nu ar trebui să le dăruiești niciodată. Greșelile ce pot strica un moment special
Adevarul
Cine a fost ultimul român condamnat la moarte în epoca Ceaușescu și cum a ajuns în fața plutonului de execuţie
wowbiz.ro
Formația Pindu, implicată într-un accident violent. În ce stare se află pasagerii. Poliția a deschis dosar penal
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Trupa PINDU, implicată într-un ACCIDENT GRAV! Doi membri ai formației au ajuns la spital
iamsport.ro
SCANDALOS: Anca Alexandrescu a primit abuziv grad în Armată din partea MApN! Omul acuzat de Becali că a influențat războiul Steaua/FCSB a fost în spatele deciziei
MediaFlux
Alertă! Ouăle NU vor mai fi vândute în magazine
stirilekanald.ro
Zece studenți arși de vii într-un incendiu devastator într-un restaurant! Tragedie de nedescris în Peru
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje