Percheziţii în judeţele Braşov şi Ialomiţa la persoane bănuite de contrabandă şi nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor

Poliţiştii Biroului Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase din Buzău au făcut trei percheziţii în judeţele Braşov şi Ialomiţa la persoane bănuite de contrabandă calificată şi nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor. Acţiunile au vizat doi bărbaţi la care anchetatorii au găsit pistoale cu glonţ, arme de diferite tipuri, muniţie şi mai multe componente de armament, toate deţinute ilegal.
Iulian Tudor
12 iun. 2019, 07:28
Percheziţii în judeţele Braşov şi Ialomiţa la persoane bănuite de contrabandă şi nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor

Poliţiştii din Buzău, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Buzău, au efectuat trei percheziţii domiciliare, în judeţele Braşov şi Ialomiţa, scrie news.ro. Activităţile au vizat doi bărbaţi, în vârstă de 20 şi 47 de ani, din Buzău şi Braşov, bănuiţi de contrabandă calificată şi nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor.

„În urma percheziţiilor, poliţiştii au descoperit şi ridicat, în vederea continuării cercetărilor, 7 pistoale cu glonţ, o armă lungă cu glonţ, două arme cu aer comprimat, 1.197 de cartuşe de diferite calibre, 210 capse genofix, 750 de alice, precum şi mai multe componente de armament (ţevi, închizătoare, amortizoare, încărcătoare, dispozitive trăgaci), toate deţinute ilegal. Din cercetări a reieşit că, de la începutul anului 2019, bărbatul din Braşov ar fi achiziţionat arme de la bărbatul din Buzău, dispozitive ce ar fi fost introduse în România, fără drept, de către cel din urmă”, a anunţat, miercuri, Poliţia Română.

Sursa citată a precizat că, în urma administrării probatoriului, cele două persoane au fost reţinute şi urmează a fi prezentate instanţei, în vederea dispunerii măsurilor legale.

Acţiunea s-a desfăşurat sub coordonarea Direcţiei Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase şi a beneficiat de suportul de specialitate al Direcţiei Operaţiuni Speciale din cadrul Poliţiei Române.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ileana Lazariuc, veste uriașă legat de un proiect special. Fosta soție a lui Alexandru Țiriac a dat lovitura 
Capital.ro
Vești importante pentru cei care călătoresc cu avionul. Se schimbă regulile privind compensațiile
Playtech.ro
Cum cureți depunerile de calcar de pe cadă fără să o zgârii. Soluții simple și eficiente
Adevarul
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
wowbiz.ro
Valentin Sanfira, mesaj dur despre oamenii care l-au dezamăgit: „Nu mai am încredere nici în cei care merită”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Fostul medic al naționalei acuză FRF că ar fi responsabilă pentru decesul lui Lucescu: ”Să îl ajute Dumnezeu pe Hagi să nu pățească la fel ca nea Mircea!”
MediaFlux
Familia lui Eugen Tomac. Cine este și cu ce se ocupă Diana Postică, soția premierului desemnat FOTO
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți