Percheziţii la membrii unei grupări care distribuia ecstasy şi canabis în cluburi din Timişoara

Poliţiştii şi procurorii DIICOT din Timişoara au făcut, joi, şase percheziţii la locuinţele membrilor unei grupări care aducea în ţară comprimate de ecstasy şi canabis, drogurile fiind distribuite consumatorilor în cluburi din municipiu, iar 15 persoane vor fi audiate în acest caz.
Iulian Tudor
11 apr. 2013, 11:23
Percheziţii la membrii unei grupări care distribuia ecstasy şi canabis în cluburi din Timişoara

Poliţiştii Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Timişoara, alături de procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Timişoara, au făcut, joi, şase percheziţii la locuinţele membrilor unei grupări specializată în traficul de droguri de risc şi mare risc, respectiv comprimate de ecstasy şi canabis.

Anchetatorii au stabilit că membrii grupării au introdus în ţară comprimate de ecstasy şi canabis în trei loturi, după care au distribuit drogurile consumatorilor din Timişoara, în special în cluburi şi discoteci.

Potrivit unui comunicat de presă transmis de Poliţia Judeţeană Timiş, s-a stabilit că drogurile erau introduse în ţară de către liderul grupării, un bărbat de 41 de ani, din Timişoara. Ulterior, acesta le plasa unui tânăr de 25 de ani, din Timişoara, care le distribuia mai departe consumatorilor. Preţul pe care un consumator ajungea să-l plătească pentru un comprimat ecstasy varia între 70 şi 100 de lei.

Purtătorul de cuvânt al Poliţiei Timiş, Ionuţ Bocancea, a declarat, potrivit Mediafax, că în urma percheziţiilor au fost găsite şi cantităţi mici de droguri în locuinţele suspecţilor.

La finalul percheziţiilor au fost emise 15 mandate de aducere pe numele membrilor grupării infracţionale, aceştia urmând să fie audiaţi.

DailyBusiness
Daniel David NU crede profesorii că vor boicota activitatea didactică! „Ce vor să facă?”
Spynews
Tily Niculae, cu ochii în lacrimi! Un singur mesaj, primit într-o perioadă delicată, a făcut-o să plângă | FOTO
Bzi.ro
Eclipsa de lună schimbă viața zodiilor. Racii, Scorpionii și Vărsătorii, cele mai afectate semne astrale
Fanatik.ro
Ce se întâmplă cu fosta directoare de penitenciar care s-a apucat de filme pentru adulți. Motivul pentru care instanța a solicitat interogatoriul Oanei Tașcău
Capital.ro
Călin Georgescu a luat decizia. A trimis o cerere de prelungire a suspendării pe 27 august
Playtech.ro
Cât este acum salariul net în Germania? Calcul exact pentru brutul de 2.230 euro
Adevarul
Propagandista înfocată a lui Putin, Margarita Simonian, diagnosticată cu o boală extrem de gravă
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Un bărbat a tras cu arma pe terasa unui restaurant! Peste 6 victime până în acest moment! Atacatorul nu a fost prins! Primele detalii despre ucigaș și incident
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Cine sunt Cristi și Adelin, tinerii care au murit în accidentul din Budeasa! Cei doi aveau niște cariere strălucite în față
Cancan.ro
Surpriză! Ce a apărut la liceul în care Carmen Iohannis este profesoară. Ce gest a făcut soția lui Klaus Iohannis pentru elevii ei
iamsport.ro
Ioan Varga, răspuns necruțător pentru Elena Udrea: ”Minte, a prostit o grămadă de lume! A încercat să mă șantajeze, va răspunde, a înșelat peste 200 de familii”
MediaFlux
Probleme la pensii. Ministrul Muncii anunță măsuri de ultimă oră
stirilekanald.ro
Edith, adolescenta din București dispărută de 7 zile, a fost găsită. Unde se afla fata de 14 ani
substantial.ro
12 simptome ale accidentului vascular cerebral pe care toată lumea ar trebui să le cunoască