Percheziţii la membrii unei grupări de înşelăciune şi fraude informatice, conduse de cinci deţinuţi

Procurorii DIICOT şi poliţiştii au făcut marţi 30 de percheziţii în Prahova, Dâmboviţa, Ploieşti şi Ilfov, la membrii unei grupări conduse de cinci deţinuţi care ar fi înşelat unităţi bancare, supermarketuri şi alte companii cu peste 350.000 de euro.
Iulian Tudor
19 mart. 2013, 07:48
Percheziţii la membrii unei grupări de înşelăciune şi fraude informatice, conduse de cinci deţinuţi

Grupul infracţional, constituit din 64 de persoane, este suspectat de infracţiuni informatice şi înşelăciuni cu consecinţe deosebit de grave. Liderii gruparii au fost identificati ca fiind cinci persoane care execută pedepse privative de libertate într-o unitate de detenţie, se arată într-un comunicat de presă al Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DIICOT).

„Sub coordonarea acestora, membrii grupării au obţinut beneficii financiare substanţiale prin inducerea în eroare a unui număr de 9 părţi vătămate, agenţi de transfer monetar din cadrul unor unităţi bancare, supermarketuri şi alte companii, prin determinarea angajaţilor acestora să introducă date nereale în aplicaţiile de transfer monetar”, a precizat DIICOT.

Potrivit procurorilor, membrii grupării au contactat angajaţi ai părţilor vătămate folosind identităţi fictive şi pretinzând că telefonează de la centrala băncii sau agenţi ai serviciului de transfer şi, sub pretextul unor testări ale sistemului, le-au solicitat să efectueze operaţiuni de transfer monetar pe numele unor persoane racolate în acest scop.

„Subsecvent realizării operaţiunilor şi după obţinerea codului unic al tranzacţiei, acesta era transmis prin SMS altor membri ai grupării, care, contra unui comision, efectuau rapid retragerea sumelor de bani din conturile în care acestea erau transferate, pentru a evita riscul blocării tranzacţiilor”, se mai arată în comunicatul citat.

Membrii grupării transmiteau, în unele cazuri, mesaje electronice pe adresele de e-mail de serviciu ale angajatilor, prin care li se aducea la cunoştinţă că urmează să aibe loc „simulări” privind sistemul, fiind indicat şi un număr telefonic fix, anterior „preluat” de învinuiţi prin devierea apelului către numărul de mobil folosit de aceştia în penitenciar.

Prejudiciul produs de membrii grupării infracţionale a fost estimat la peste 350.000 de euro.

În urma percheziţiilor vor fi audiate la sediul DIICOT – Biroul Teritorial Sibiu 70 de persoane.

Percheziţiile sunt făcute de procurorii DIICOT – Biroul Teritorial Sibiu şi ofiterii de poliţie judiciară de la BCCO Alba. Cercetarile în această cauză sunt făcute împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară de la BCCO Bucureşti şi Ploieşti, SCCO Ilfov şi Dâmboviţa, IPJ Sibiu şi Alba, cu suportul informativ al Direcţiei Operaţiuni Speciale Sibiu şi Direcţiei Operaţiuni Speciale Alba-Iulia.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Ce diferență de vârstă este între Camelia Voinea și fiica ei, Sabrina, considerată numărul 1 în lotul de gimnastică al României
Capital.ro
Doliu în România. S-a stins un mare nume al țării. Lumea culturală pierde una dintre vocile sale fundamentale
Playtech.ro
Cumularea pensiilor cu alte venituri în 2025: Care sunt regulile aplicabile
Adevarul
George Burcea, la Interviurile Adevărul. Propunerile candidatului POT: De la Parlament fără gard la un număr dublu de parcări în București
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
O mamă și fiul de 8 ani au fost găsiți fără suflare la câteva ore distanță, în locuri diferite. Primele ipoteze luate în calcul de anchetatori
iamsport.ro
Gică Hagi, ȘOCAT de ce a descoperit la academie: 'Este o mare problemă!'
MediaFlux
ANAF schimbă regula jocului. Oamenii vor primi citații direct de a Fisc
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume