Pericol: un oficial SRI cere interzicerea TikTok

Autoritățile române continuă să discrediteze rețeaua socială a momentului, TikTok. Platforma care nu are filtre de cenzură la fel de dure precum Facebook sau Instagram a ajuns în colimatorul SRI. 
Alina Costache
22 iun. 2023, 20:49
Pericol: un oficial SRI cere interzicerea TikTok
Legea Bugetului 2021. Câţi bani primesc Serviciile de Informaţii

Anton Rog, expert în cadrul SRI, susține interzicerea TikTok-ului.

„E bine să interzicem TikTok. Toate datele de-acolo, așa cum s-a făcut public pe baza analizei tehnice pe care am dat-o, ajung pe niște servere din China. În afară de asta, chinezii pot să activeze microfonul, camera și așa mai departe”, a declarat șeful CyberInt din SRI, general Anton Rog.

Oficialul SRI a atras atenția și asupra pericolelor potențiale ale Inteligenței Artificiale (AI). E nevoie de legi în acest sens, crede Rog.

„Inteligenţa artificială este foarte prezentă. (…) Trebuie reglementată, aşa cred eu, şeful Cyberint de la SRI. Chiar trebuie să fie mult mai bine reglementată. Este super-prezentă în viaţa noastră şi toate acele facilităţi pe care le simţim la dispozitivele inteligente la telefon, care ni se întâmplă. Toate au în ele Inteligenţă Artificială. Malware-ul scris de actorii rău-intenţionaţi, cu Inteligenţa Artificială, este mult mai performant (…) precum şi sistemele în care se creează un astfel de malware”, a declarat oficialul, într-o conferinţă de specialitate, organizată marţi, potrivit Agerpres.

Statul român face primii pași pentru interzicerea TikTok

Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) a făcut și luna trecută recomandări în vederea interzicerii descărcării, instalării și utilizării aplicației TikTok pe sistemele informatice de serviciu ale autorităților și instituțiilor publice din țara noastră.

DNSC a identificat „o serie de riscuri de securitate cibernetică inacceptabile cauzate de descărcarea, instalarea sau utilizarea aplicației software TikTok și a serviciului de rețele de socializare TikTok pe sistemele informatice de serviciu ale autorităților și instituțiilor publice din România”.

În primă fază, TikTok ar putea fi interzisă pe dispozitivele guvernamentale din România.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imaginile care îți sfâșie inima! Tânărul de 19 ani care a murit în accidentul din Brăila, condus pe ultimul drum
Fanatik.ro
George Puşcaş, out din lot la Dinamo – FCSB! Oficialii au încercat să-l aducă de urgenţă pe Alex Pop de la propria nuntă, dar atacantul a pierdut avionul! Update exclusiv
Capital.ro
Vladimir Putin, prima reacție privind drona de la Galați: Rusia e pregătită să facă o anchetă, nimeni nu poate spune proveniența
Playtech.ro
Câți bani cash ai voie să ai la tine când pleci în vacanță. Regula pe care mulți români nu o cunosc
Adevarul
Un angajat al primăriei a găsit din întâmplare lingouri de aur de 40.000 de euro în timp ce tundea iarba
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama criminalului din Târgu Jiu face declarații halucinante! Femeia nu vrea să meargă la morgă și nici la înmormântare: „Ce prostie e asta?”
iamsport.ro
Gigi Becali l-a văzut la Sfânta Liturghie și i-a zis direct: ”Vreau să lucrezi pentru mine!”
MediaFlux
Rusia face un anunț de ultimă oră! Putin ia măsuri după drona căzută la Galați
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți