Pericolul din spatele webcam-urilor. Timp de 12 ore zilnic acest hacker îi urmărea pe toţi cei care făceau sex

Stefan Rigo, un tanar de 33 de ani, folosea un program de tip malware numit Blackshades prin intermediul căruia controla webcam-urile unor prieteni şi a altor persoane, salvând în special imagini în care cei spionaţi întreţineau relaţii sexuale.
Alina Costache
10 oct. 2015, 10:11
Pericolul din spatele webcam-urilor. Timp de 12 ore zilnic acest hacker îi urmărea pe toţi cei care făceau sex

Autorităţile britanice au spus că acesta avea o anumita dependenţă pentru monitorizarea vieţii private a altora, iar pentru aceste activităţi el işi petrecea aproximativ 12 ore pe zi, scrie descoperă.ro.

Un purtător de cuvant al anchetatorilor a declarat ca Rigo a fost arestat în luna noiembrie a anului trecut, ca parte a unei operaţiuni internaţionale ce viza spionii cibernetici. El a mai declarat că inculpatul a folosit detalii bancare ale fostei sale prietene pentru a plăti programul cu care spiona, program ce oferă un control complet asupra calculatoarelor ţintă care putea fi situat oriunde în lume.

Pe langa imaginile cu continut sexual inculpatul a mai recunoscut că Blackshades i-a permis atât să controleze şi să monitorizeze webcam-uri cât şi să obţină parole sau diverse informaţii din e-mail-urile celor spionaţi.

Angela McKenna, un ofiţer superior care s-a ocupat de acest caz, a declarat: „Oamenii care folosesc instrumente malware ca Blackshades pot încălca grav viaţa privată a victimelor şi pot folosi computerele spionate pentru a facilita alte ilegalitati”.

Pentru a evita aceste atacuri, autorităţile britanice le-au cerut utilizatorilor de calculatoare să nu dea click pe link-uri necunoscute sau să deshidă fişiere trimise de surse neidentificate sau suspecte.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Ei sunt sportivii care participă la Survivor România 2026! Au scris istorie, dar acum vor să depășească și provocările din Republica Dominicană
Capital.ro
Călin Georgescu a primit decizia definitivă privind controlul judiciar. Este și bun de plată. Ce sumă îl obligă Tribunalul București să achite
Playtech.ro
'Mira-m-aș' sau 'miram-aș'? Cum se scrie corect și care este explicația
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Burse sociale pentru studenți. Suplimentare de 60 de milioane de euro din fonduri europene
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”