Peste 100 de incendii în zona arctică. Focurile din Groenlanda, Siberia şi Alaska se văd din spaţiu

Zona arctică trece prin cel mai dificil sezon de incendii din istorie, cu flăcări uriaşe în Groenlanda, Siberia şi Alaska ce produc fum vizibil din spaţiu.
Alina Costache
27 iul. 2019, 11:56
Peste 100 de incendii în zona arctică. Focurile din Groenlanda, Siberia şi Alaska se văd din spaţiu

Regiunea a înregistrat cea mai călduroasă lună iunie din istorie. De la începutul acelei luni, peste 100 de incendii de vegetaţie au ars Cercul Arctic. În Rusia, au izbucnit astfel de incendii în 11 dintre 49 de regiuni, scrie The Guardian.

Organizaţia Mondială Meteorologică (WMO), serviciul de monitorizare climatică a Naţiunilor Unite, a spus că acestea sunt „fără precedent”.

Cele mai mari flăcări, cauzate – după cum cred specialiştii – de fulgere au fost în Irkutsk, Krasnoyarsk şi Buryatia. Vântul duce fumul departe, astfel că în Novosibirsk, cel mai mare oraş din Siberia, a fost afectată calitatea aerului. În Siberia, temperatura medie în luna iunie a fost cu 10 grade Celsius mai mare decât media lunii iunie calculată în intervalul 1981 – 2000.

În Groenlanda, incendiul din Sisimiut, detectat pe 10 iulie, a izbucnit în timpul unei perioade neobişnuit de calde şi secetoase, când suprafaţa îngheţată a început să se topească mai devreme cu o lună decât în mod normal.

În Alaska, 400 de incendii au fost raportate.

Mark Parrington, cercetător la Climate Change Service şi Atmosphere Monitoring Service pentru programul european Copernicus Earth Observation, a descris extinderea fumului drept „impresionantă”.

Thomas Smith, geograf la London School of Economics, a declarat pentru USA Today că incendii de astfel de dimensiuni nu au fost văzute în înregistrările satelit din ultimii 16 ani. 

Astfel de incendii pot dura zile sau luni şi produce cantităţi semnificative de gaze cu efect de seră. „Acestea sunt unele dintre cele mai mari incendii de pe planetă, unele dintre ele afectând o suprafaţă mai mare de 100.000 de hectare”, a spus Smith.

Incendiile din luna iunie 2019 din zona arctică au produs mai mult dioxid de carbon decât toate incendiile din zonă produse în aceeaşi lună din 2010 şi 2018 împreună, a mai explicat el. 

Doar în luna iunie a acestui an, WMO a transmis că incendiile din regiunea arctică au emis 50 de megatone de CO2, egal cu emisiile produse de Suedia într-un an.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Fosta amantă a lui Sorinel Copil de Aur a trecut la amenințări: “Nu mi-e frică de pușcărie”
Fanatik.ro
Marius Baciu, out de la FCSB?! Ratarea calificării în fața letonilor de la Auda a pus capac. Exclusiv
Capital.ro
Poți primi bani la bătrânețe chiar dacă nu ai lucrat niciodată. Câți bani pot lua românii din această țară
Playtech.ro
Amenda pe care mulți șoferi încă o calculează greșit. Cât plătești din iulie 2026 pentru cele mai comune abateri
Adevarul
A murit Ion I. Brătianu, considerat ultimul descendent direct al familiei care a marcat politica României moderne. Avea 87 de ani
wowbiz.ro
Medicii au stabilit cu ce boală se confruntă, de fapt, Miruna! Adolescenta în vârstă de 18 ani se află în stare gravă, după ce a contractat o bacterie pe litoral
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primarul unei comune din Alba, găsit fără viață în podul casei. Și-ar fi pus capăt zilelor
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în legătură cu ”ruptura” dintre el și vărul Gigi: ”Mărginași cărora le place să se trezească vorbind!”
MediaFlux
Modificare la pensie de la 1 August 2026. Crește stagiul complet de cotizare
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România