Peste 110.000 de morţi de la izbucnirea conflictului în Siria

Cel puţin 110.371 de persoane şi-au pierdut viaţa în Siria de la izbucnirea revoltei împotriva regimului preşedintelui Bashar Al-Assad care s-a transformat într-un război civil, a afirmat duminică Observatorul sirian al drepturilor omului (OSDH), citat de AFP.
Iulian Tudor
01 sept. 2013, 12:36
Peste 110.000 de morţi de la izbucnirea conflictului în Siria

Precedentul bilanţ întocmit de OSDH, ce data din 26 iunie, era de peste 100.191 de morţi. Organizaţia Naţiunilor Unite (ONU) estimează, de asemenea, că bilanţul confruntărilor din Siria este de peste 100.000 de morţi, scrie Agerpres.

Noul bilanţ al OSDH – organizaţie neguvernamentală care se bazează pe o largă reţea de militanţi şi surse medicale şi militare din întreaga ţară – include 40.146 de civili, 21.850 de combatanţi rebeli şi 45.478 de membri ai forţelor guvernamentale, inclusiv miliţiile proregim.

Numărul morţilor a fost înregistrat până la data de 31 august.

Printre civili figurează 3.905 femei şi 5.833 de copii sub 16 ani.

Cifra rebelilor cuprinde 15.992 de civili care au pus mâna pe arme, 3.730 de combatanţi străini, în majoritate jihadişti, şi 2.128 de dezertori.

Trupele regimului sunt sprijinite de miliţiile loialiste, care au pierdut 17.824 de membri, şi de combatanţi ai puternicei mişcări şiite libaneze Hezbollah, care a pierdut 171 de oameni în războiul din Siria.

OSDH a recenzat, de asemenea, 2.726 de corpuri neînsufleţite neidentificate şi afirmă că nu se ştie nimic despre soarta a circa 9.000 de deţinuţi şi a 3.500 de soldaţi capturaţi de către rebeli.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ruby nu se mai oprește! Imagini interzise cardiacilor cu sexoasa brunetă | FOTO
Fanatik.ro
Doi jucători olteni au primit convocarea lui Hagi, dar și-au programat nunta în aceeași săptămână! Situație incredibilă la națională
Capital.ro
Elena Udrea primește o lovitură grea de la ANAF. Fiscul îi vinde terenurile. Cât costă proprietățile sechestrate
Playtech.ro
Diferența dintre recesiune și criză economică, tabel explicativ. Ce se poate întâmpla dacă România rămâne fără bani din exterior
Adevarul
Cine este Max Korzh, rapperul din Belarus care umple Arena Națională. Fanii săi s-au luat la bătaie în Centrul Vechi
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Aurelia, o arhitectă de 30 de ani din Timișoara, a fost găsită moartă în râul Bega. Telefonul fetei, abandonat pe malul apei
iamsport.ro
Florin Prunea a spus ce jucător nu mai are loc la Dinamo: ”Trebuie să plece”
MediaFlux
Ministerul Muncii, anunț privind modificările la vechimea în muncă de la 1 septembrie 2026
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi