Peste 140.000 de persoane au fost vaccinate împotriva COVID-19. 484 au avut reacţii adverse

În România au fost vaccinate, până în prezent, peste 140.000 de persoane, fiind înregistrate 484 de reacţii adverse, potrivit unui raport al Comitetului Naţional de Coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19.
Alina Andrei
12 ian. 2021, 18:10
Peste 140.000 de persoane au fost vaccinate împotriva COVID-19. 484 au avut reacţii adverse

15.257 de persoane vaccinate împotriva COVID-19 cu vaccinul Pfizer BioNTech în ultimele 24 de ore, potrivit datelor puse la dispoziția CNCAV de către Institutul Național de Sănătate Publică, prin aplicația Registrul Electronic Național al Vaccinărilor (RENV), care ține evidența vaccinărilor.

În total, de la 27 decembrie până în prezent, numărul persoanelor vaccinate împotriva COVID-19 cu vaccinul Pfizer BioNTech a ajuns la 140.447.

Citeşte şi: Klaus Iohannis: „Anul 2021 va fi anul revenirii la o viaţă normală”

Număr de reacții adverse înregistrate la nivelul centrelor de vaccinare în ultimele 24 de ore este de 56. Autorităţile precizează că este vorba despre reacții comune și minore, dintre care:
– 20 reacții de tip local;
– 36 reacții generale.

În total, 484 de persoane vaccinate împotriva COVID-19 la nivelul centrelor de vaccinare începând din 27 decembrie 2020 au prezentat reacții adverse, dintre care:
– 193 reacții locale cu durere la locul injectării;
– 291 reacții generale (febră, cefalee, mialgii, artralgii, astenie, alergii de tip urticarie);

„O reacție este în curs de investigare”, se mai arată în comunicatul Comitetului Naţional de Coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19.

Citeşte şi: Florin Cîţu, demers către Comisia Europeană: Cere încă 8 milioane de doze de vaccin BioNTech/Pfizer

 

Bilanţ coronavirus 12 ianuarie. Aproape 3.700 de cazuri noi COVID-19 dintre care 412 au fost stabilite prin teste rapide

Grupul pentru Comunicare Strategică a anunţat aproape 3.700 cazuri noi COVID-19 în ultimele 24 de ore, aproape dublu faţă de ziua precedentă. În ultimele 24 de ore s-au făcut 23.667 de teste. 412 dintre noile cazuri au fost stabilite prin teste rapide. De asemenea, 156 de persoane infectate cu SARS-COV 2 au murit. La ATI sunt internate în prezent 1.073 de persoane.

Bilanţ coronavirus 12 ianuarie. Aproape 4.500 de amenzi în 24 de ore
Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 11 ianuarie, 4.426 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 842.175 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Diletta Leotta, imagine spectaculoasă după ce a devenit mamă a doua oară. Complimentele au curs în valuri
Capital.ro
Amenzi de până la 20.000 de lei pentru proprietarii de terenuri. Controalele încep de la 1 iulie. Planta care se elimină obligatoriu
Playtech.ro
Cât vei plăti pentru aerul condiționat în vara lui 2026 dacă îl folosești 8 ore pe zi. Estimarea costurilor pentru o lună de caniculă
Adevarul
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
wowbiz.ro
Valentin Sanfira, mesaj dur despre oamenii care l-au dezamăgit: „Nu mai am încredere nici în cei care merită”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Mutu, negocieri cu un club uriaș din Serie A: ”Ar putea să ajungă acolo”
MediaFlux
Se renunță complet la numerar. Țara care își ia adio de la banii cash începând cu 2027
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți