Peste 140.000 de români s-au înregistrat pentru a obţine noul statut de şedere în UK

Peste 140.000 de români s-au înregistrat pentru a obţine noul statut de şedere în Marea Britanie, informează Ambasada Marii Britanii la Bucureşti. Sistemul este creat pentru a asigura drepturi post-Brexit cetăţenilor UE stabiliţi în Regat.
Filip Stan
06 sept. 2019, 14:59
Peste 140.000 de români s-au înregistrat pentru a obţine noul statut de şedere în UK

„În cadrul primei lor întâlniri ce a avut loc astăzi, ambasadorul Marii Britanii, Andrew Noble, şi ministrul român de Externe, Ramona Mănescu, i-au felicitat pe cei peste 140.000 de cetăţeni români din Marea Britanie care s-au înregistrat deja pentru a obţine noul statut de şedere în UK şi i-au încurajat pe restul românilor să se înscrie cât mai curând în acest proces uşor de accesat, care le garantează drepturile în Regatul Unit după Brexit”, arată un mesaj aflat pe pagina de Facebook a Ambasadei UK.

În special, sunt încurajaţi să facă acest demers studenţii români în Marea Britanie, „inclusiv cei ale căror cursuri încep în acest semestru”. Aceştia ar trebui „să profite de ocazia de a se înscrie în Sistemul de înregistrare a cetăţenilor din Uniunea Europeană în vederea obţinerii noului statut de şedere în Regatul Unit – statut de rezident permanent şi statut de stabilire provizorie”, precizează misiunea diplomatică.

Potrivit celor mai recente estimări, comunitatea română din Marea Britanie este de aproximativ 500.000 de persoane.

Detalii despre înscrirea în Sistemul de înregistrare a cetăţenilor din Uniunea Europeană pot fi obţinute pe https://www.gov.uk, inclusiv în limba română.

Ambasadorul Andrew Noble a mai vorbit, vineri, cu Ramona Mănescu despre românii – victime ale atacurilor din Afganistan, acesta asigurându-l pe ministrul român de susţinerea britanică, mai arată ambasada.

Totodată, diplomatul britanic a amintit eforturile făcute în Regat pentru a se ajunge la „un acord negociat de părăsire a Uniunii Europene”.

„Evoluţiile politice în UK pot crea uneori confuzie, dar Guvernul rămâne dedicat ideii de a ajunge la un acord de retragere care să fie aprobat de Parlamentul britanic”, a afirmat Noble, potrivit paginii de Facebook a Ambasadei Marii Britanii.

Citeşte şi: Brexit: Ministrul de Externe şi ambasadorul britanic au vorbit despre drepturile cetăţenilor români în Marea Britanie

DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Marian Golea prezintă zodiacul chinezesc iulie 2025. Ce zodii au karma grea în plină vară
Capital.ro
Permisul auto va fi înlocuit. UE a dat ordin României. Șoferii vor circula cu un nou tip de document
Playtech.ro
Vară deşertică în România. Prognoza meteo pentru următoarele săptămâni îngrijorează meteorologii
DailyBusiness
Pensiile românilor în pericol. Angajații din casele de pensii au declanșat un protest în urma măsurilor fiscale luate de Ilie Bolojan
Adevarul
Dezvăluiri din dosarul generalilor Coldea și Dumbravǎ: acuzații de filaj la avocați, afaceriști si magistrați. Cine e Sorin Georgescu
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Cum să îți răcorești locuința în zilele toride, fără aer condiționat. Trucul ingenios fără niciun cost
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Imaginile durerii de la Hunedoara! Rămasă fără cuvinte, soția lui Mihai Leu a fost consolată de sute de oameni
kanald.ro
Cod portocaliu de caniculă în peste jumătate din România! Temperaturile maxime ating 40 de grade Celsius în următoarele zile
Cancan.ro
Nicușor Dan, mai bogat cu 12 milioane de euro! Banii urmează să îi fie virați pe card
Playsport.ro
O nouă meserie a apărut, iar firmele sunt disperate să-i angajeze: „Sunt plătit să repar toată ziua greșelile făcute de...
Capital.ro
Elena Udrea, în lacrimi de fericire. A fost răzbunată. A primit după gratii vestea bombă!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
stirilekanald.ro
Șefa s-a urcat pe ea și a sufocat-o. Sfârșit tragic pentru angajata de 26 de ani dintr-un supermarket
Irina Columbeanu își schimbă viața! Fiica lui Irinel Columbeanu pleacă din Malibu și nu va mai locui cu Monica Gabor
MediaFlux
Se recalculează pensiile pentru 5 milioane de pensionari! Anunțul CNPP
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
România arde, iar în trei țări se moare de frig! Temperaturile extrem de scăzute au dus la moartea a zeci de persoane