Peste 200 de şoferi de microbuze şi autobuze au rămas fără permise în trei zile

Poliţiştii au reţinut peste 200 de permise de conducere şi au dat aproximativ 5.200 de amenzi, după ce au verificat în trafic, în trei zile, 12.518 autovehicule de transport persoane, potrivit Poliţiei Române.
Iulian Tudor
22 oct. 2013, 12:33
Peste 200 de şoferi de microbuze şi autobuze au rămas fără permise în trei zile

„În perioada 18 – 20 octombrie a.c., sub coordonarea Direcţiei Rutiere din cadrul I.G.P.R., poliţiştii rutieri şi cei de ordine publică din cadrul inspectoratelor de poliţie judeţene, Poliţiei Capitalei şi birourilor de poliţie autostrăzi au desfăşurat, la nivel naţional, acţiuni de control în trafic pentru vehiculele destinate transportului rutier public de persoane, pe toată reţeaua de drumuri publice”, arată marţi Poliţia Română, într-un comunicat de presă.

În urma acţiunii au fost oprite în trafic 12.518 autovehicule de transport persoane, fiind constatate 65 de infracţiuni.

De asemenea, au fost reţinute 215 permise de conducere şi 127 de certificate de înmatriculare, iar 29 de autovehicule au fost imobilizate pentru defecţiuni tehnice grave.

Poliţiştii au dat 5.181 de amenzi, dintre care 4.532 pentru încălcarea regulilor de circulaţie, 198 pentru nerespectarea perioadelor de conducere şi de odihnă, 19 pentru lipsa asigurării de răspundere civilă auto şi 17 pentru cei care nu aveau rovinietă.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Cutremur! Renunță Dan Șucu la Rapid? Victor Angelescu a vorbit despre dezamăgirile patronului și despre banii investiți doar în această iarnă. Exclusiv
Capital.ro
Se schimbă banii în România. Schimbare istorică a bancnotelor de la 1 februarie 2026. E o premieră în ultimii 25 de ani
Playtech.ro
Anunţ de ultimă oră despre pensiile militarilor şi poliţiştilor! Vor fi afectaţi de noile reguli de calcul
Adevarul
Cum poți afla dacă ai radon în casă. Harta zonelor sensibile și riscurile gazului radioactiv
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Cunoscutul milionar a dezvăluit ce bacșiș l-a învățat Giovanni Becali să lase la restaurant: ”Nu te sfătuiesc să faci așa!”
MediaFlux
Amenda pe care o primești dacă nu aprinzi luminile de ceaţă. Risc crescut de accidente
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil