Peste 4.000 de cărţi electronice au fost descărcate în decembrie de pe Elefant.ro

În prima lună de la lansarea platformei digitale a Elefant.ro, peste 4.000 de cărţi în limba română au fost descărcate în format electronic, iar  o treime din cumpărători au fost reprezentanţi ai diasporei româneşti.
Laurenţiu Matache
09 ian. 2012, 10:36
Peste 4.000 de cărţi electronice au fost descărcate în decembrie de pe Elefant.ro

„Luna decembrie a confirmat aşteptările cu care am lansat la sfârşitul anului trecut platforma de carte digitală de pe Elefant.ro. eBooks devine astfel a doua cea mai accesată secţiune şi ne întăreşte convingerea că numărul mic de posesori de dispozitive dedicate lecturii digitale de până acum a fost cauzat de lipsa unei oferte serioase de carte electronică. În ultima lună, pot confirma că Elefant.ro a înregistrat o triplare a comenzilor de dispozitive tip eReader”, a declarat Vlad Puescu, Digital Project Manager Elefant.ro.

Printre cele mai cerute modele de eReader se numără Nook Touch, Kobo Touch sau Sony PRS-T1. Cele 600 de volume digitale disponibile pe platforma Elefant.ro pot fi accesate şi pe iPad şi iPhone, prin intermediul aplicaţiei dedicate Elefant eBooks Reader.

“În momentul de faţă, avem în pregătire aplicaţia Elefant Reader pentru dispozitive Android. Alături de versiunea pentru iPad şi iPhone, aplicaţia Elefant Reader va acoperi peste 90% din piaţa de tablete şi smartphone-uri din România, oferind posibilitatea de a citi cărţi în limba română pe toate dispozitivele importante”, confirmă Vlad Puescu.

 

Top cele mai descărcate 10 carţi electronice ale anului 2011:

1. Istoria lumii de la Big Bang până în prezent, de Cynthia Stokes Brown
2. Solar, de Ian McEwan

3. Jurnalul fericirii, de N. Steinhardt
4. Litera din scrisoarea misterioasă, de Alex Leo Serban
5. Slăbeşti mâncând, de Gabriela Man
6. Perfecţiune, de Julie Metz
7. Wolf Hall, de Hilary Mantel
8. Cartea şoaptelor, de Varujan Vosganian

9. Trei într-o barcă, de Jerome K. Jerome
10. Sunt o babă comunistă, de Dan Lungu

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Tragedie aviatică! Un avion a lovit o mașină pe pista de aterizare și s-a rupt în două. Două persoane au murit
Fanatik.ro
Andrea Mandorlini, out de la CFR Cluj! Cine vine în locul italianului în Gruia
Capital.ro
Lege la bloc. Proprietarii au tot dreptul. Se face solicitare scrisă. Administratorul, obligat să prezinte documentele
Playtech.ro
Prioritate la trecerea de pietoni când sensurile sunt despărțite de separator. Ce riscă șoferii care nu respectă legea în 2025
Adevarul
Mega-închisoarea cu condiții ca la hotel: camere single sau duble cu baie proprie, grădină cu iazuri, teren de fotbal și pistă de atletism
wowbiz.ro
Moartea unei românce, surprinsă pe camerele de supraveghere! Ana era îngrijitoare în Italia și a avut un sfârșit tragic. Ce s-a întâmplat cu ea, cutremurător
Economica.net
Tancuri noi pentru România şi o scurtă istorie a tancului românesc TR-85M1 BIZONUL - Ce este programul "Tanc principal de luptă"
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
Cum și-a prevestit sfârșitul gravida care a murit în explozia din Rahova. Mama tinerei a făcut dezvăluiri sfâșietoare: "Sună-mă să vezi dacă mă mai trezesc!"
Cancan.ro
Ana Monteanu a fost găsită moartă în locuința unde lucra ca badantă. 2 copii au rămas acum orfani de mamă 😢
iamsport.ro
Gabi Balint a dezvăluit ”marele regret” pe care îl are față de Loți Boloni: ”Ar fi trebuit să îl las” / ”Lumea ne apreciază mai mult după ce ne ducem, din păcate”
MediaFlux
Vremea o ia complet razna în România! Anunțul ANM
stirilekanald.ro
Vacanță de 19 zile pentru elevii din România! Important de știut
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi