Peste 430.000 de persoane au fost strămutate din cauza inundaţiilor din Myanmar

Cel puțin opt persoane au murit și peste 430.000 au fost strămutate în urma inundațiilor care au afectat nouă regiuni din nordul și centrul Myanmarului, a indicat sâmbătă Ministerul Informațiilor din această țară, citat de DPA, potrivit Agerpres.
Alina Costache
13 aug. 2016, 14:11
Peste 430.000 de persoane au fost strămutate din cauza inundaţiilor din Myanmar

Ploile care au căzut fără încetare de luna trecută au provocat inundații în nouă regiuni, situate de-a lungul celor trei râuri principale care traversează țara de la nord la sud.

Potrivit DPA, chiar dacă nivelul apelor în unele regiuni a scăzut și unele adăposturi temporare au fost închise, numărul victimelor continuă să crească pe măsură ce inundațiile au început să afecteze și zonele joase din sudul țării.

Zona cea mai sever afectată a fost regiunea Ayeyawaddy, unde peste 210.000 de persoane au fost strămutate în urma inundațiilor, a precizat Ministerul amintit.

Inundațiile sunt frecvente în Myanmar în timpul sezonului musonic. Anul trecut, acestea au provocat 100 de decese și au afectat peste un milion de persoane, potrivit autorităților.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Fiul lui Nicolae Guță a fost prins drogat și fără permis la volan. A fost reținut de poliție
Fanatik.ro
Video. Ruşinea din cel mai bogat sector al Capitalei. Zeci de familii lăsate în noroi, în timp ce primăria lui George Tuţă cheltuie milioane de euro pe coşuri de gunoi
Capital.ro
Regulă pentru gunoi. Interzis pentru românii care au casă la curte. Iei amendă de până la 1.500 lei
Playtech.ro
De ce apare acel strat alb pe ciocolată: e semn că s-a stricat sau poate fi consumată?
Adevarul
Ce este „Blue Sparrow”, arma venită din spațiu care l-a ucis pe ayatollahul Khamenei în buncărul din „inima Teheranului
wowbiz.ro
S-a dat alarma în Covasna! Autoritățile au început căutările după ce Emil Gânj ar fi fost văzut într-o pădure
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Nicolae, un bărbat de 57 de ani din Pitești, s-a stins în brațele medicilor, după ce i s-a făcut rău. Acasă îl aștepta o fiică
iamsport.ro
”Nu cred așa ceva!”. Fostul căpitan de la FCSB, reacție incredibilă când a auzit că Mirel Rădoi revine la echipa finanțată de Gigi Becali
MediaFlux
EXCLUSIV Ce se întâmplă cu recalcularea pensiilor. Termen extins pentru transferul dosarelor de pensii. Date oficiale de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj