Peste 50.000 de turişti sunt aşteptaţi pe litoral de 1 Mai. Care sunt preţurile la cazare

Minivacanța de 1 Mai se anunță a fi una dintre cele mai aglomerate perioade pentru litoralul românesc, peste 50.000 de turiști fiind așteptați să ajungă în stațiunile de la malul mării.
Filip Stan
28 apr. 2025, 22:39
Peste 50.000 de turişti sunt aşteptaţi pe litoral de 1 Mai. Care sunt preţurile la cazare
Peste 50.000 de turişti sunt aşteptaţi pe litoral de 1 Mai. Care sunt preţurile la cazare

Peste 50.000 de turişti sunt aşteptaţi pe litoral de 1 Mai, când începe oficial şi sezonul estival la malul mării, a anunţat Corina Martin, preşedinta Asociaţiei patronale Resto Constanţa şi secretar general al Federaţiei Patronatelor din Industria Ospitalităţii din România (FPIOR).

„Aşteptăm peste 50.000 de turişti în staţiunile de pe Litoral, în acest weekend de 1 Mai, iar cele mai căutate staţiuni au rămas, ca in fiecare an, Mamaia, Mamaia Nord, Vama Veche, dar şi Eforie”, a afirmat Corina Martin, potrivit Agerpres.

Citeşte şi: Peste două milioane de români își vor primi pensiile cu șapte zile întârziere din cauza zilelor libere. Cine sunt pensionarii care vor fi afectați

Hotelierii și proprietarii de pensiuni au pregătit pachete de cazare adaptate sezonului, iar tarifele variază considerabil în funcție de confortul oferit și de proximitatea față de plajă.

„Tarifele medii de cazare sunt între 300 – 400 lei pe noapte, cu mic dejun, în hoteluri de 4 stele, şi între 250 – 350 lei pe noapte în apartamente de vacanţă. Primii turişti ai sezonului aleg minivacanţa de 1 Mai la mare în România pentru evenimentele dinamice cu care ne întâmpinăm turiştii, mai ales la Mamaia şi în Vama Veche, între care Sunwaves, Festival du Bonheur, multe concerte şi evenimente în cluburi şi restaurante. Festivalul Sunwaves ne aduce mereu primii turişti străini ai sezonului şi ne plasează în continuare pe harta dinamică a evenimentelor muzicale de gen electronic din lume, iar Festival du Bonheur revine cu savoarea de gastronomie şi muzica bună pentru cei care petrec la mare”, a mai spus Coria Martin.

Operatorii din turism estimează că, datorită cererii ridicate, sezonul estival 2025 va începe în forță, cu un grad de ocupare foarte bun încă din primele zile ale lunii mai.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Ce s-a ales de judecătorul care a adus ”turul 2 înapoi”. Alexandru Vasile era propus pentru cercetare disciplinară după ce a anulat decizia CCR
Capital.ro
Secretul din naștere al lui Ion Iliescu. L-a ajutat să se impună lângă Ceaușescu și să conducă apoi România: Așa sunt câștigătorii!
Playtech.ro
Cele mai ciudate legi din Germania, explicate de o româncă. Mirosul de grătar este interzis şi orice găină trebuie declarată la primărie
Adevarul
Avertismentul dur al unui general polonez către Putin: „Dacă ne atacați, intrăm în Kaliningrad”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum se transmite lepra și cum îți dai seama că ai intrat în contact cu boala. Este alertă epidemiologică după confirmarea unui caz la Cluj-Napoca
iamsport.ro
Un suporter al FCSB, la un pas de tragedie la finalul meciului cu Feyenoord! A căzut din tribună la golul lui Tănase
MediaFlux
Nimeni nu scapă. Toate informațiile vor fi transmise în timp real către autorități
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu