Peste 70.000 de japonezi au vârsta de cel puţin 100 de ani

Numărul persoanelor de 100 de ani sau peste această vârstă a depăşit pentru prima dată în Japonia pragul de 70.000, potrivit datelor oficiale publicate vineri, relatează EFE.
Filip Stan
13 sept. 2019, 06:41
Peste 70.000 de japonezi au vârsta de cel puţin 100 de ani

Datele publicate într-un sondaj al Ministerului Sănătăţii, Muncii şi Bunăstării Social cifrează la 71.238 numărul persoanelor ajunse sau trecute de 100 de ani. Dintre acestea, 88% sunt femei.

Acelaşi sondaj releva anul trecut la aceeaşi dată că numărul japonezilor centenari era 69.785.

Actuala cifră este de cinci ori mai mare decât cei 12.256 centenari înregistraţi la recensământul din anul 2000, o creştere ce confirmă îmbătrânirea progresivă a populaţiei în Japonia, o ţară cu peste 127 milioane de locuitori.

Persoana cea mai vârstnică din Japonia este Kane Tanaka, de 116 ani, şi este înregistrat ca atare şi în Cartea Recordurilor.

Datele au fost furnizate cu câteva zile înainte de a fi marcată la 16 septembrie Ziua respectului faţă de persoanele în vârstă, o sărbătoare naţională în Japonia. 

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Bomba momentului în televiziune! Diana Bart semnează cu Antena Stars?!? Cum a fost surprinsă de paparazzii Spynews.ro
Fanatik.ro
Țara unde fostul fotbalist din SuperLigă își deschide afacerea cu care dă o importantă lovitură financiară. Locația se află într-una dintre cele mai frumoase zone din lume
Capital.ro
Regulă nouă pentru gunoi. Amenzi de 30.000 de lei pentru persoanele fizice: Vom monta camere
Playtech.ro
Toate măsurile fiscale pentru 2026. Pentru ce vor plăti românii impozite mai mari şi taxe de anul viitor
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Un bărbat din Capitală a ajuns să fie operat de urgență, după ce a fost înjunghiat de vecinul său băut
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Impozit locuință de la 1 ianuarie 2026. Cum cresc taxele la apartamente și case CALCULE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu