Peste 800 de angajaţi din Ministerul Agriculturii nu şi-au primit salariile de mai multe luni

800 de oameni care lucrează în cadrul Camerelor Agricole Judeţene nu mai sunt plătiţi din luna martie a acestui an. Oamenii spun că Ministerul Agriculturii a sistat abuziv plata salariilor şi a dat o ordonanţă care le împiedică activitatea.
Alina Costache
30 mai 2013, 08:08
Peste 800 de angajaţi din Ministerul Agriculturii nu şi-au primit salariile de mai multe luni

Potrivit România TV, personalul din Camerele Agricole Judeţene nu a mai văzut un ban de la începutul lunii aprilie şi spune că ministerul face demersuri pentru a desfiinţa aceste structuri.

Citeşte şi Ministrul Agriculturii anunţă secetă pentru vara acestui an

Odată cu desfinţarea Agenţiei Naţionale de Consultanţă Agricolă s-a dispus ca persoanalul să fie împărţit în Camere Agricole Judeţene care se ocupă cu elaborarea de proiecte agricole bazate din fonduri europene.  Dacă până acum erau finanţate în proporţie de 85% de consiliile locale, aflându-se în subordinea consiliilor judeţene, de când a fost modificată structura, angajaţii nu şi-au mai primit salariile. Potrivit ministerului, motivul pentru neplata lor este acela că nu există fonduri pentru organizarea alegerilor pentru consiliul de administraţie al acestor cauze agricole. În acelaşi timp sute de proiecte europene bat pasul pe loc.

 

DailyBusiness
Ministerul Economiei a rămas fără bani pentru plata salariilor. Radu Miruță confirmă: ”Problema afectează și angajații ANPC”
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Irina Fodor, dezvăluiri îngrozitoare din show-ul Antenei 1! Care a fost coșmarul de la Asia Express!
Fanatik.ro
Câți bani a primit Vladislav Blănuță la semnătură de la Dinamo Kiev și suma colosală pe care o va încasa în cei 5 ani de contract. Exclusiv
Capital.ro
Statul vrea bani de la români. Trebuie să achitați minim 500 de lei începând de vineri. Termenul final este 12 septembrie
Playtech.ro
Doar cei cu IQ mare pot descoperi 12 ratoni în 12 secunde. Este testul de perspicacitate al lunii septembrie
Adevarul
COVID-19 revine în forță la început de an școlar: „Avem o creștere de peste 80% pe săptămână”. Simptome neobișnuite la copii
wowbiz.ro
Doliu în lumea boxului! A murit Joe Bugner, fostul campion la categoria grea. Și-a dat ultima suflare la 75 de ani, la azil
Economica.net
Apare o nouă fabrică de autobuze electrice în România
Prosport.ro
FOTO. Cum arată mama a doi copii care a participat la Campionatele Mondiale de Bikini Fitness
kanald.ro
Profesorii nu vor participa la festivitățile de deschidere: „Pe 8 septembrie să se țină la distanță de școală!”
Cancan.ro
Anatolie, un tânăr de 32 de ani, a fost dat dispărut pe 11 august 2025. IREAL unde a fost găsit după două săptămâni
iamsport.ro
Bombă! FCSB a făcut o ofertă uriașă pentru un jucător de la Eintracht Frankfurt
MediaFlux
Decizie privind alocațiile în septembrie!
stirilekanald.ro
Ascunzătoarea lui Emil Gânj, găsită de polițiști! Ucigașul și-a construit un „adăpost” sub pământ
substantial.ro
Accident teribil sunt cel puțin 15 victime. Autoritățile sunt disperate să salveze oamenii