Caz revoltător la Alba Iulia: Peste 20 de elevi cu profesor, fără cazare, au înnoptat în catedrală. Un copil a ajuns la spital VIDEO

Peste 20 de copii cu vârste între 11 şi 14 ani, însoţiţi de un profesor, din judeţul Olt, au venit să participe, de vineri, la festivităţile prilejuite de Ziua Naţională de la Alba Iulia, dar fără a avea cazare asigurată, motiv pentru care au înnoptat în catedrală, unde, din cauza epuizării, unui copil i s-a făcut rău.
Alina Costache
02 dec. 2018, 06:47
Caz revoltător la Alba Iulia: Peste 20 de elevi cu profesor, fără cazare, au înnoptat în catedrală. Un copil a ajuns la spital VIDEO

UPDATE: Ministrul Educaţiei, Ecaterina Andronescu, a spus că profesorul care a însoţit cei 22 de copii din Olt, care au înnoptat în Catedrala din Alba Iulia, a dat dovadă de iresponsabilitate şi că vor fi luate măsuri necesare după ce Inspectoratul Şcolar Olt va încheia ancheta.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Alba, locotenent Alina Marescu Dumitrescu, un apel la 112 a anunţat, sâmbătă seara, că un băiat se simte rău în interiorul Catedralei Reîntregirii. La sosirea echipajului de prim ajutor s-a constatat că era un grup de 22 de copii şi un profesor, care erau în Alba Iulia din data de 30 noiembrie şi care nu aveau cazare.

La faţa locului au fost trimise mai multe ambulanţe, fiind evaluaţi toţi copiii, potrivit publicaţiei Unirea.

Cu excepţia băiatului care a rămas la spital pentru investigaţii, restul elevilor şi profesorul au fost cazaţi în noaptea de sâmbătă spre duminică la Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan”, unde, în contextul unui număr mare de vizitatori aşteptaţi de 1 Decembrie la Alba Iulia, a fost amenajat „un spital de linia întâi” şi există, ca atare, paturi.

De asemenea, membrilor grupului li s-a oferit mâncare caldă, a menţionat locotenent Alina Marescu Dumitrescu.

Urmează să se stabilească de ce grupul de copii nu avea cazarea asigurată.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Un bărbat din Brăila a murit după ce a mâncat brânză cumpărată de la magazin. A crezut inițial că are gripă
Fanatik.ro
Jucătorul de la U Cluj pe care a pus ochii Gigi Becali. „Probabil va face o ofertă”. Exclusiv
Capital.ro
Doliu în lumea televiziunii. Un cunoscut actor a murit. A dus o luptă aprigă cu cancerul: A căutat mereu să aducă lumină
Playtech.ro
Obligatoriu pentru toate mașinile noi care se vând în Europa din 2026, se schimbă semnalizarea la frână. Decizia de la Bruxelles inclusiv pentru șoferii români
Adevarul
Cu cât se scumpesc gazele de la 1 aprilie. Furnizorii au început să afișeze ofertele
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Triplul campion al României l-a distrus pe fostul finanțator din Liga 1: ”Zgârcit ca un arici, a fost cea mai proastă experiență! Gigi Becali îmi e cel mai drag, are un suflet pur”
MediaFlux
Rețelele sociale, interzise pentru copiii din România? Anunț de la Ministerul Sănătății
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil