Petre a venit la MasterChef 2024 să gătească pietre cu sos. Cum au reacționat Scărlătescu, Bontea și Dumitrescu: „Noi am acceptat cu greu chestia asta”

Noul sezon de la MasterChef 2024 începe marți, 10 septembrie, de la ora 20.30, pe VOYO și pe Pro TV. Petre Catana le-a pregătit juraților un preparat neobișnuit care i-a luat pe aceștia prin surprindere.
Alina Costache
10 sept. 2024, 13:24
Petre a venit la MasterChef 2024 să gătească pietre cu sos. Cum au reacționat Scărlătescu, Bontea și Dumitrescu: „Noi am acceptat cu greu chestia asta”
Concurentul care a gătit pietre la MasterChef 2024

Sorin Bontea, Florin Dumitrescu și Cătălin Scărlătescu au mâncat pietre la MasterChef 2024. Noul sezon începe marți, de la ora 20.30, la Pro TV. Cei trei chefi, dar și Gina Pistol, prezentatoarea emisiunii, vor avea parte de nenumărate surprize. La fel va fi și în cazul telespectatorilor.

În prima ediție, care va fi difuzată în această seară, 12 concurenți vor lupta pentru a câștiga șorțul MasterChef. Unul dintre concurenți a reușit să-i lase cu gura căscată pe cei trei bucătari după ce le-a pregătit un preparat special cu pietre, făcut cu dragoste și sos.

Citește și: Chef Florin Dumitrescu aruncă BOMBA despre noul sezon MasterChef! Care este marea schimbare pregătită de Pro TV

Meniul controversat le va fi servit celor trei jurați de un român care trăiește în Marea Britanie, acolo unde a ajuns deoarece nu mai avea bani pentru a-și plăti facultatea în România. Petre Catama a spălat vase, a curățat WC-uri și săli de fitness, după care a fost angajat ca barista.

Tânărul în vârstă de 29 de ani a părăsit în cele din urmă Marea Britanie și s-a îndreptat către Asia, cu speranța că acolo îi va fi mai bine. El a plecat la Bangkok, în Thailanda, acolo unde a experimentat diverse bucătării locale, inclusiv mâncarea de stradă, fiind fascinat de simplitatea și ingineozitatea acestora.

„Cred că nu a mai făcut nimeni chestia asta până acum la MasterChef”, a spus Petre despre preparatul său.

Inspirația pentru acest preparat i-a venit în timp ce explora piețele din Asia.

„Am văzut chestia asta cu pietre în food marketurile din Malaysia și Bangkok. Nu plănuiam inițial să vin cu pietre, dar am zis că vreau să încerc ceva diferit. Vreau să aduc ceva unic… Sunt hotărât, vin să le dau pietre de mâncare chefilor!”.

Petre Catana își dorește să se întoarcă definitiv în România, iar participarea la MasterChef 2024 ar putea fi cel mai important factor care să-l ajute să ia această hotătâre.

Citește și: Cătălin Scărlătescu, scandal monstru la MasterChef 2024: „Sunt momente în care nu vor să înțeleagă, cum să susţii chestii tâmpite?”

Sezonul 9 MasterChef România va fi difuzat în fiecare luni și marți. Sorin Bontea, Florin Dumitrescu și Cătălin Scărlătescu au revenit la cel mai așteptat show culinar al momentului, după ce timp de mai mulți ani au lucrat cu Antena 1, pentru emisiunea Chefi la cuțite.

Potrivit unor informații apărute în presă, anul acesta concurenții luptă pentru un premiu uriaș în valoare de 75.000 de euro.

Chef Florin Dumitrescu a povestit despre Petre Catana și farfuria lui cu pietre cu sos.

„Am avut niște momente foarte interesante. Unul dintre ele a fost când un concurent care, bineînțeles că ne-a șocat, ne-a adus să sugem pietre. La propriu, da… asta a fost și reacția noastră, ’e o farsă’. E un Dish din Asia. Sunt niște pietre de râu care se spală și se trag într-un sos. Practic iei piatra în gură și te bucuri de sosul respectiv.

Noi am acceptat cu greu chestia asta. Dar am făcut-o și chiar a fost foarte interesant. Iar concurentul respectiv e unul dintre puținii concurenți pe care i-am văzut sezonul acesta și pe care eu aș paria că va intra în Horeca.

Da, senzațional! Avem niște concurenți mișto, concurenți de la care avem și noi ce învăța, concurenți creativi”, a declarat Chef Florin pentru Fanatik.ro.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Managerul noii senzații din Germania, SV Elversberg, a pozat în Playboy. Cine este Selina Wagner
Capital.ro
Interdicție pentru proprietarii de locuințe și terenuri. Legea stabilește limite clare chiar și pentru bunul propriu
Playtech.ro
Cât te costă să îți renovezi un apartament în 2026. Prețurile au explodat la materiale și manoperă
Adevarul
Cum să cureți chiuveta din bucătărie: ghid complet pentru o scurgere fără mirosuri și bacterii
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Mărturie incredibilă despre Gică Hagi: îi putea distruge cariera într-o clipă: ”Dacă raportam, era suspendat cinci ani și dispărea din fotbal”
MediaFlux
Horoscop financiar pentru weekendul 23-24 mai 2026. Cele trei zodii care ar putea câștiga o sumă mare de bani
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi