Petrolul a câştigat derby-ul 16-imilor Cupei României. Steaua joacă azi, cu Avântul Bârsana

Petrolul Ploieşti, FC Botoşani, Gaz Metan Mediaş, FC Braşov şi Pandurii Târgu Jiu sunt formaţiile calificate miercuri în optimile de finală ale Cupei României. Joi se dispută ultimele patru partide ale fazei şaisprezecimilor, Astra Giurgiu - ACS Berceni (ora 16.00), Oţelul Galaţi - Concordia Chiajna (ora 16.00), Rapid - Ceahlăul (ora 18.00) şi Steaua - Avântul Bârsana.

26 sept. 2013, 06:28

Marea surpriză a şaisprezecimilor de finală ale Cupei României a produs-o FC Braşov, formaţie care cu un nou antrenor, Alexandru Pelici, a reuşit să o elimine pe finalista competiţiei, CFR Cluj. Braşovenii au câştigat cu scorul de 3-1, dar scorul putea fi mai mare dacă nu ar fi ratat un penalty, în prelungirile meciului.

Derby-ul dintre FC Universitatea Craiova şi deţinătoarea trofeul, Petrolul Ploieşti, a fost câştigat de prahoveni, cu scorul de 1-0, deşi oltenii au dominat destul de clar repriza secundă. Meciul a fost întrerupt pentru scurt timp în minutul 30, din cauza unor torţe aruncate pe teren de suporterii Universităţii. Incidente între suporterii celor două formaţii au avut loc şi înainte de meci.

Citeşte şi VIOLENŢE între suporteri, în Cupa României. Fanii Petrolului, atacaţi cu pietre de susţinători ai Craiovei

În optimile competiţiei s-au calificat până acum FC Vaslui, Viitorul Constanţa, ACS Poli Timişoara, ASC Corona 2010 Braşov, Dinamo, Pandurii, Gaz Metan Mediaş, FC Botoşani, FC Braşov, FC Chindia Târgovişte (Liga a III-a) şi CS Ripensia Timişoara (Liga a V-a).

Rezultate:

FC Vaslui (I) – CS Metalul Reşiţa (II) 1-0 (0-0), stadion ”Municipal” – Vaslui

A marcat: Adrian Pătulea (53)

FCM Dorohoi (III) – FC Viitorul Constanţa (I) 0-3 (0-2), stadion ”1 Mai” – Dorohoi

Au marcat: Mircea Axente (7), Alexandru Lazăr (16), Cristian Gavra (84)

FC Bihor (II) – ACS Poli Timişoara (I) 0-1 (0-0), stadion ”Iuliu Bodola” – Oradea

A marcat: Cristian Bărbuţ (74)

ASC Corona 2010 Braşov (I) – SC Bacău (II) 1-0 (1-0), stadion ”Carpaţi” – Braşov

A marcat: Jose Giorginho Aguirre (21)

FC Chindia Târgovişte (III) – AFC Săgeata Năvodari (I) 2-0 (0-0), stadion ”Eugen Popescu” – Târgovişte

Au marcat: Georgian Honciu (63 – penalty), Cristian Cherchez (73)

CS Ripensia Timişoara (V) – FC Universitatea Cluj (I) 2-1 (2-1), stadion ”Dan Păltinişanu” – Timişoara

Au marcat: Olimpiu Ciobai (13), Joseph Anagor (21), respectiv Octavian Ursu (38)

Dinamo Bucureşti (I) – CS Sănătatea SP Cluj (III) 4-0 (1-0), stadion ”Dinamo” – Bucureşti

Au marcat: Kevin Zougoula (41, 48), Ionel Dănciulescu (54), Dorin Rotariu (63)

Pandurii Tg. Jiu (I) – FC Farul Constanţa (II) 4-0 (2-0), stadion ”Tudor Vladimirescu” – Târgu Jiu

Au marcat: Alex Dos Santos (1), Feiz Shamsin (27, 70, 74)

CS Petrolistul Boldeşti (IV) – CS Gaz Metan Mediaş (I) 0-4 (0-1), stadion ”Viorel Mateianu” – Boldeşti-Scăeni

Au marcat: Azdren Llullaku (40 – penalty, 90+1), Zarko Markovic (48), Răzvan Avram (66)

Gloria Buzău (II) – FC Botoşani (I) 0-2 (0-0, 0-0), după prelungiri; stadion ”Gloria” – Buzău

Au marcat: George Cârjan (104), Cătălin Vraciu (109)

FC Braşov (I) – FC CFR Cluj (I) 3-1 (2-0), stadion ”Tineretului” – Braşov

Au marcat: Adnan Aganovic (13), Ionuţ Rada I (17, autogol), Romeo Surdu (90 – penalty), respectiv Felice Piccolo (55 – penalty)

FC Universitatea Craiova (II) – FC Petrolul Ploieşti (II) 0-1 (0-1), stadion ”Municipal” – Drobeta Turnu Severin

A marcat: Sony Mustivar (18)