Piciorul diabetic poate conduce la amputaţie. Cum prevenim aceste complicaţii?

Creșterea prevalenței diabetului zaharat este însoțită de un număr mare de complicații, inclusiv afectarea piciorului. Atât diabetul, cât și o încălțăminte nepotrivită precum și o circulație precară la nivelul picioarelor pot conduce la apariția unor diverse probleme ale piciorului. La persoanele cu diabet, aceste complicații pot deveni periculoase. În primul rând pentru că există probabilitatea ca persoana cu diabet să nu identifice din faza de debut semnele afectării piciorului, apoi, pentru că, din cauza efectelor hiperglicemiei cronice, o leziune a tegumentului la nivelul piciorului sau o ulcerație, se vindecă mai greu.
Filip Stan
29 mai 2018, 16:04
Piciorul diabetic poate conduce la amputaţie. Cum prevenim aceste complicaţii?

Diabetul afectează în primul rând circulația sângelui și nervii, situație în care, nedepistând la timp modificările de la nivelul piciorului, se poate ajunge la complicații care, în anumite situații, pot conduce la amputație. Cele mai debilitante complicații ale piciorului la persoanele cu diabet sunt boala arterială periferică și neuropatia diabetică.

Boala arterială periferică – o circulație deficitară a sângelui poate determina ca orice leziune, ulcerație, infecție la nivelul piciorului să se vindece greu. Există probabilitatea ca, orice complicație la nivelul piciorului, dacă nu este identificată încă de la început și nu este tratată corespunzător, să poată să conducă la gangrenă și mai apoi la amputație.

Neuropatia diabetică – diabetul dezechilibrat și un stil de viață neadecvat a persoanei cu diabet pot conduce la afectarea nervilor. La nivelul picioarelor această complicație duce la diminuarea până la lipsa sensibilității termice și dureroase. În acestă fază este posibil, de exemplu, să nu simtă un corp străin în pantof care poate provoca o ulcerație ce se poate suprainfecta. Dacă este observată târziu, ea poate evolua spre gangrenă și risc de amputație.

Cum prevenim aceste complicații?

  • ținând diabetul sub control și menținând un stil de viață sănătos,
  • prin examinări medicale regulate, inclusiv prin verificări ale piciorului la fiecare vizită la medic,
  • monitorizarea zilnică a glicemiei,
  • exerciții fizice regulate,
  • o dietă echilibrată bogată în fructe și legume,
  • îmbunătățirea circulației sanguine la nivelul picioarelor poate ajuta la prevenirea problemelor.

Expunerea la temperaturi scăzute sau la apă rece, presiunea pantofilor, perioade îndelungate petrecute în poziție șezândă sau fumatul pot reduce circulația sângelui la nivelul picioarelor. Chiar și încrucișarea picioarelor când suntem așezați sau purtarea de șosete strâmte poate afecta circulația periferică. În acest context, ridicarea și mișcarea picioarelor, streching-ul, mersul și alte forme de exerciții, masajul ușor și băile calde la picioare ajută la stimularea circulației membrelor inferioare.

Când apar complicații ale piciorului diabetic trebuie să vă adresați imediat medicului de familie și medicilor diabetologi. Nu se recomandă tratarea acasă.

„Crearea unui sistem viabil, în cadrul actului medical, prin care să oferim îngrijire specializată persoanelor cu diabet care prezintă complicații ale piciorului este o necesitate urgentă și esențială pentru îmbunatățirea calității vieții dar și pentru prevenirea amputațiilor. În anumite situații, amputațiile reprezintă atât probleme medicale, cât și de ordin social. Oamenii nu numai că își pierd parțial sau total un membru, își pot pierde locul de muncă, independența și, uneori, chiar viața este pusă în pericol.

Societatea de Neuropatie Diabetică – Neurodiab este implicată, alături de Asociația de Podiatrie, în demersul de educare a populației cu diabet și a populației aflate la risc, propunându-și realizarea și implementarea în sistemul medical românesc a unui standard în cadrul echipei medicale multidisciplinare care se ocupă de complicațiile piciorului la persoanele cu diabet și prin introducerea în România a profesiilor de podiatru și asistent podiatru”, a declarat Prof. Dr. Gabriela Radulian, Președintele Societății de Neuropatie Diabetică – Neurodiab.

Societatea de Neuropatie Diabetică NEURODIAB desfășoară activități cu caracter medical, științific, de cercetare și pregătire profesională în domeniul medical, de edificare și lărgire a bazei materiale științifice pentru dezvoltarea și studiul neuropatiei diabetice în România, activități de promovare și sprijinire a integrării României sub aspect medical în Uniunea Europeană, precum și de furnizare de servicii medicale.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Fostul internațional englez cu aproape 200 de meciuri în Premier League, aproape de faliment. Suma impresionantă pierdută în cazino
Capital.ro
Verdictul anului pentru Călin Georgescu. Tribunalul București decide astăzi, 9 februarie
Playtech.ro
Câte zile ține noul val de ger, care aduce temperaturi de -15 grade Celsius. Un anticiclon lovește România
Adevarul
Capcana armistițiului în Ucraina. Visul lui Zelenski versus termenul american din iunie: „Asta e lecția de care trebuie să ținem cont”
wowbiz.ro
Cine sunt cele victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doamne, ce TRAGEDIE! Fiul celebrului artist a fost găsit MORT în... Vezi mai mult
iamsport.ro
Alianță pentru excluderea FCSB din SuperLiga: ”Mergem la UEFA. Trebuie să desființăm echipa «fake» a lui Gigi Becali”
MediaFlux
Românii care pot să iasă la pensie cu 5 ani mai devreme. Care sunt condițiile și cine beneficiază
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Top 5 sloturi Yggdrasil