Piedone a găsit păianjeni într-un local: „Aici sunt păianjeni! Uite, mai şi mişcă!”. ANPC a dat amenzi de aproape 1 milion de lei

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), sub conducerea lui Cristian Popescu Piedone, a desfășurat o nouă serie de controale la nivel național, soldate cu sancțiuni în valoare de peste 820.000 de lei. În urma inspecțiilor, 17 unități economice și-au suspendat activitatea temporar, iar numeroase produse au fost retrase de la comercializare.
Mircea Filipescu
18 mart. 2025, 13:29
Piedone a găsit păianjeni într-un local:

Verificările au vizat 146 de operatori economici din întreaga țară, ca urmare a sesizărilor făcute de consumatori privind diverse nereguli. Inspectorii ANPC au descoperit probleme grave, de la prezența insectelor în spațiile comerciale până la echipamente ruginite și alimente expirate.

În timpul unei inspecții, Cristian Popescu Piedone a surprins o scenă șocantă: „Aici sunt păianjeni! Tu vezi că acesta e păianjen! Uite, mai și mișcă! Aici e rugină!”, a declarat șeful ANPC, conform observatornews.ro.

Măsurile luate de ANPC

În urma controalelor, ANPC a aplicat 111 amenzi contravenționale în valoare totală de 820.000 de lei și 21 de avertismente. De asemenea, s-au retras definitiv de la vânzare produse în valoare de 28.350 de lei. Pe lângă sancțiunile financiare, comisarii ANPC au decis suspendarea temporară a activității pentru 17 operatori economici și au emis 35 de invitații către agenți economici pentru clarificarea unor aspecte suplimentare.

Prin intermediul unui comunicat oficial, ANPC a subliniat importanța respectării legislației în domeniul protecției consumatorilor: „ANPC reamintește tuturor operatorilor economici obligația de a respecta legislația privind protecția consumatorilor și își reafirmă angajamentul de a asigura un mediu comercial sigur și corect pentru cetățeni.”

Campania de controale inițiată de Cristian Popescu Piedone nu se oprește aici. Acesta a declarat că va continua să verifice unități economice din întreaga țară pentru a se asigura că drepturile consumatorilor sunt respectate.

ANPC îndeamnă cetățenii să sesizeze orice nereguli întâlnite, astfel încât să fie luate măsuri rapide pentru protejarea sănătății și siguranței consumatorilor.

Citeşte şi: Ajutor financiar pentru români. Ce servicii se oferă gratuit din partea statului. Ministerul Muncii începe preselecția

DailyBusiness
Incendiu la un depozit de muniție în Dâmbovița. 25 de persoane evacuate
Spynews
Dovada de necontestat că Bogdan de la Ploiești și Cristina Pucean sunt împreună în Dubai! Au fost filmați unul lângă altul
Fanatik.ro
Sportiva celebră care în realitate ar fi bărbat! A fost catalogată drept ”cea mai puternică femeie din lume”, dar adevărul a ieșit la suprafață
Capital.ro
Sfârșitul politic al lui Călin Georgescu. Omul care ar putea schimba tot: Martor-cheie. Știe regulile și cunoaște participanții
Playtech.ro
Cât moștenesc copiii? Procentul exact stipulat în lege
Adevarul
De ce a murit familia aflată în vacanță în Istanbul, potrivit raportului medico-legal. Ipoteza inițială a fost exclusă
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Ciclonul Adel aduce vreme severă în București până duminică. Meteorologii anunță ploi abundente și rafale de vânt
iamsport.ro
Vali Crețu și-a DISTRUS un coechipier după eșecul suferit de FCSB: 'Ăla doarme acolo, ce să facem?!'
MediaFlux
Anunț pentru toți românii care așteaptă salariile pe final de an. Ministerul Finanțelor confimă ce se întâmplă cu plățile
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
De ce orașe ca Sibiul devin tot mai cool: O analiză a trendurilor urbane și a stilurilor de viață moderne