Pisicile, criminale în serie: Ucid miliarde de animale în fiecare an

Pisicile nu sunt doar nişte animăluţe pufoase simpatice, ci şi nişte criminale în serie: micuţele feline ucid circa 3,7 miliarde de păsări şi 2,07 miliarde de alte animale în fiecare an, doar în SUA, arată cercetătorii într-un nou studiu, care a provocat un scandal între iubitorii de păsări şi cei de pisici.
Cristina Dinu
30 ian. 2013, 20:40
Pisicile, criminale în serie: Ucid miliarde de animale în fiecare an

Din fericire, pisicile domestice se bucură de prezumţia nevinovăţiei: pisicile maidaneze şi cele sălbatice sunt responsabile pentru majoritatea atacurilor, potrivit studiului „Impactul pisicilor fără casă asupra vieţii sălbatice în SUA”, publicat în revista Nature Communications.

Studiul este primul care analizează rata omorurilor făcute de pisici şi sugerează că pisicile cauzează ” o mortalitate a vieţii sălbatice cu mult mai mare decât se crede”. Descoperirea, făcută de cercetătorii de la Smithsonian Conservation Biology Institute şi de la US Fish and Wildlife Service arată că păsările ucise de pisici în SUA, excluzând Alaska şi Hawaii, erau specii native. În zonele urbane dens populate, pisicile preferă şoareci şi şobolanii, în timp ce felinele de la ţară adoră şoarecii, veveriţele şi iepurii.

Pisicile domestice, introduse pe întreg globul de către oameni, sunt considerate printre cele mai rele 100 de specii invazive din lume. În ciuda dovezilor că pisicile contribuie la extincţia anumitor specii de păsări, mamifere şi de reptile, managementul lor este condus de către opinia publică şi de către emoţii, nu de ştiinţă, spun autorii studiului.

În SUA există circa 120 de milioane de pisici, potrivit estimărilor. În timp ce iubitorii păsărilor sunt îngrijoraţi de distrugerea făcută de pisici, iubitorii felinelor nu cred că pufoasele sunt responsabile de extincţia speciilor şi de alte distrugeri.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Românii ar putea scăpa de chinul copiilor după cartea de identitate. Debirocratizare sub amenințarea amenzii
Capital.ro
Prăbușirea UE e aproape. Avertisment din Rusia: Verificați peste patru luni
Playtech.ro
Unde trăiesc bine pensionarii și unde nu le ajung banii. Harta reală a Europei
Adevarul
Cine câștigă și cine pierde după alegerile istorice din Ungaria: Trump și Putin rămân fără cel mai important aliat din Europa
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi tineri de 20 de ani și-au pierdut viața în seara de Paște, după ce s-au izbit puternic de un copac. Se îndreptau spre Lacul Snagov în momentul tragediei
iamsport.ro
Magia lui Gică Hagi: cum a reușit să revitalizeze un jucător considerat terminat: ”Sunt Hagi! Sună-mă când poți”
MediaFlux
Lunea Albă sau a doua zi de Paște. Tradiții și obiceiuri care aduc noroc
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj