Piţurcă a anunţat lotul pentru meciurile cu Ungaria şi Olanda. 9 jucători sunt de la Steaua

Selecţionerul Victor Piţurcă a anunţat, duminică noapte, numele jucătorilor convocaţi în vederea meciurilor cu Ungaria şi Olanda, din grupa D de calificare la Cupa Mondială din 2014.
Daniel Spătaru
18 mart. 2013, 06:29
Piţurcă a anunţat lotul pentru meciurile cu Ungaria şi Olanda. 9 jucători sunt de la Steaua

Dintre cei 24 de jucători selecţionaţi pentru partidele cu Ungaria (22 martie, Budapesta) şi Olanda (26 martie, Amsterdam), 10 evoluează în străinătate, iar 24 sunt din campionatul intern.

Potrivit frf.ro, cei 24 de jucători convocaţi sunt următorii:

Portari:  Ciprian Tătăruşanu (Steaua), Costel Pantilimon (Manchester City), Silviu Lung jr. (Astra)

Fundaşi: Gabriel Tamaş (West Bromwich), Srgian Luchin, Dragoş Grigore (ambii Dinamo), Vlad Chiricheş, Florin Gardoş (ambii Steaua), Dorin Goian (Spezia), Răzvan Raţ (Şahtior), Ştefan Radu (Lazio)

Mijlocaşi: Gabriel Torje (Granada), Adrian Popa , Alexandru Chipciu, Mihai Pintilii, Cristian Tănase, Alexandru Bourceanu (toţi Steaua), Costin Lazăr (PAOK Salonic), Alexandru Maxim (VfB Stuttgart)

Atacanţi: Bogdan Stancu (Orduspor), Adrian Mutu (Ajaccio), Claudiu Keşeru (Angers), Raul Rusescu (Steaua), Gheorghe Grozav (Petrolul).

Reunirea lotului este programată luni, la ora 12.00, la Centrul de Fotbal al FRF de la Mogoşoaia.

În sala de protocol a stadionului din incinta Centrului va avea loc tot luni, la ora 12.30, conferinţa de presă a selecţionerului Victor Piţurcă, urmat de unul sau de doi dintre jucătorii convocaţi. În cursul serii aceleiaşi zile, de la ora 18.00, este prevăzut primul antrenament, singurul deschis presei. Marţi, în jurul orei 13.30, şi miercuri, în jurul orei 14.00, sunt programate, tot la Mogoşoaia, conferinţe de presă cu câte unul sau cu câte doi jucători. Delegaţia României va decola spre Budapesta de pe aeroportul Henri Coandă, la bordul unei curse charter, miercuri, la ora 18.00.

Selecţionata României va întâlni naţionala Ungariei la 22 martie pe Stadionul Puskas Ferenc din Budapesta, în cadrul preliminariilor Cupei Mondiale din 2014, iar pe 26 martie va juca, tot în deplasare, împotriva echipei naţionale a Olandei, pe Amsterdam ArenA, ambele întâlniri urmând a se disputa de la ora 21.30.

DailyBusiness
România poate deveni furnizor regional de kerosen pentru Europa
Spynews
Cântăreț celebru, arestat după ce o fată dezmembrată a fost găsită în portbagajul mașinii lui! Fanii sunt în stare de șoc
Fanatik.ro
Prima reacţie a doctorului de la Spitalul Monza care l-a operat pe Daniel Bîrligea! Cât de complicată a fost intervenţia chirurgicală. Exclusiv
Capital.ro
Schimbare la pensiile românilor. Ilie Bolojan, anunț despre fondurile de pensii: Va fi un câștig!
Playtech.ro
Care mașină frânează cel mai bine în situații reale: testul ADAC arată diferențe uriașe între modele
Adevarul
Mesajul viral al unui influencerițe adresat lui Putin a „atins” milioane de ruși. Kremlinul respinge acuzațiile
wowbiz.ro
„Nu va mai avea cine să plătească pensiile”. Avertisment dur despre marea pensionare care poate bloca România
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Pensiile nu vor mai putea fi plătite? Avertismentul specialiștilor despre marea pensionare care va afecta sistemul din România
iamsport.ro
A luat un pumn în figură de la Anamaria Prodan și nu se mai ferește să spună adevărul: ”Am fost îndrăgostit”
MediaFlux
Rusia amenință mai multe țări NATO. Moscova condamnă ajutorul dat Ucrainei
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj