Plafonarea preţului alimentelor de bază pune frână inflaţiei

Datele publicate de Institutul Național de Statistică (INS) joi, 11 aprilie, confirmă faptul că Ordonanța plafonării adaosului la alimente introdusă de PSD a stabilizat prețurile la alimentele de bază, iar măsurile Guvernului și-au atins scopul.
Filip Stan
12 apr. 2024, 11:44
Plafonarea preţului alimentelor de bază pune frână inflaţiei
Declarație uluitoare a lui Marcel Ciolacu! Ce poate cumpăra cu 100 de lei: „Eu cred că ceva consistent”

În martie 2024, la categoria produse alimentare inflația a fost de numai 2,81%, o valoare substanțial mai mica decât rata generală, care a avut valoarea de 6,6%.  Dincolo de efectul clar al stabilizării prețurilor, datele INS relevă și faptul că în cazul produselor alimentare de bază, consumate, potrivit statisticilor, de peste jumătate dintre familii, costurile suportate de români sunt semnificativ mai mici comparativ cu valorile înregistrate înainte de măsura luată de Guvernul Ciolacu de plafonare a adaosului comercial.

Veşti bune înainte de Paşte. Produsul nelipsit de pe masa românilor la această sărbătoare s-a ieftinit

În plus, dacă în ianuarie, în acest segment înregistram o rată a inflației de 5,6%, aceasta a ajuns acum la jumătate, confirmand trendul descendent consemnat și în februarie, când scăzuse cu aproape 20 de procente, până la 4,2%. Iar impactul pozitiv pentru buzunarul românilor este și mai relevant dacă ne întoarcem în timp cu un an în urmă, atunci când inflația produselor alimentare era de 5,16 ori mai mare (14,5%).

Cele mai importante ieftiniri comparativ cu aceeași lună a anului trecut, au fost consemnate la făină (-30,59%), produse de morărit (-29,03%), mălai (-27,02%), ulei comestibil (-25,12%), unt (-12,33%), zahăr (-10,05%), dar s-au înregistrat scăderi de prețuri și la margarină, lapte de vacă, ouă. Iar pentru unt, zahăr sau ouă, ca să oferim doar câteva exemple, românii au plătit mai puțin chiar și față de luna februarie a acestui an.

Măsurile PSD duc România către ținta de inflație de sub 5%

Un alt efect vizibil al măsurii inițiate de PSD de a plafona prețurile la alimentele de bază este scăderea continuă a inflației care se îndreaptă ferm către valoarea țintă de sub 5% care ar trebui atinsă la sfârșitul anului. Chiar dacă s-au înregistrat majorări la mărfurile nealimentare (+8,06%) și servicii (+10,20%), creșterea cu doar 2,81% la prețurile mărfurilor alimentare a dus la o rată anuală a inflaţiei în luna martie 2024 comparativ cu luna martie 2023 de 6,6%. În februarie valoarea era de 7,2%.

Acest semnal pozitiv, care sugerează un drum ferm către stabilizare economică după perioade de volatilitate, este reliefat și de faptul că Banca Naţională a României (BNR) a revizuit în scădere, la 4,7%, prognoza de inflaţie pentru finalul acestui an, de la 4,8% în noiembrie, şi anticipează că aceasta va ajunge la 3,5% la sfârşitul lui 2025, potrivit datelor prezentate de guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, în ultimul raport.

PSD: Dacă nu am fi intervenit, în prezent am fi avut o inflaţie de 16-17%

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Fotbalistul de 19 ani pe care Marius Șumudică îl propune la naționala României: „Îmi place mult copilul ăsta!”
Capital.ro
Elena Udrea e cea mai fericită. Cât de frumoasă a devenit fiica sa. Fotografia a devenit virală
Playtech.ro
Unii candidați nu vor mai susține proba teoretică pentru permisul de conducere. Cine este scutit de examen şi de ce
Adevarul
Misterul avioanelor sovietice în care petreceau românii. Cum au ajuns „avio-baruri” în două orașe din Timiș
wowbiz.ro
Mihaela Rădulescu, mărturisire total neașteptată despre familia lui Felix Baumgartner! Ce s-a întâmplat, de fapt, după moartea sportivului: „Nimeni nu a venit”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Jucătorul Rapidului, luat la mișto de colegi din cauza relației cu Diana Șucu: ”Ce cred oamenii ăștia?!”
MediaFlux
Paștele pe Frontul de Est. Armata Română a sărbătorit în tranșee
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj