Planul Elenei Lasconi pentru a privatiza sistemul de sănătate. 10% din CASS spre Pilonul 2 al sănătăţii, spărgând astfel monopolul CNAS

Uniunea Salvați România (USR) propune reformarea sistemului de asigurări sociale de sănătate prin introducerea unui pilon II al sănătății, similar cu modelul Pilonului II de pensii, scrie Economica.net, care a studiat documentul.
Filip Stan
29 nov. 2024, 17:01
Planul Elenei Lasconi pentru a privatiza sistemul de sănătate. 10% din CASS spre Pilonul 2 al sănătăţii, spărgând astfel monopolul CNAS

Conform planului de țară al USR, dacă Elena Lasconi va fi aleasă președinte, iar executivul va agrea aceste schimbări, românii vor putea alege între asigurări private și cele gestionate de Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS), pentru o parte de 10% din contribuția lor de la sănătate (CASS), mai scrie Economica.net.

Potrivit documentului publicat pe site-ul USR, propunerea vizează combaterea ineficienței și fraudelor din actualul sistem gestionat exclusiv de CNAS.

„Monopolul Casei Naționale de Asigurări de Sănătate s-a dovedit un eșec. Acesta nu a fost nici capabil să combată fraudele, ba dimpotrivă le-a concentrat. CNAS nu a reușit nici să remunereze corect operațiuni medicale, punând în dificultate furnizorii de servicii medicale și încurajând decontările fictive prin sistemul DRG. Pentru a combate vom deschide piața asigurărilor de sănătate la concurență și vom garanta posibilitatea fiecărui român de a-și putea alege un asigurator de sănătate, fără niciun cost suplimentar, pe modelul Pilonului II. Banii care acum merg direct la CNAS vor fi direcționați de fiecare român înspre asiguratorul pe care și-l alege”, explică USR.

Cum va funcționa noul model propus de USR

Planul prevede ca o cotă de 5% din salariul minim pe economie, echivalentă cu jumătate din contribuția la sănătate pentru salariul minim, să fie redirecționată către un pilon privat al sănătății. Românii vor putea alege între a contracta o asigurare privată sau a rămâne în sistemul public sub umbrela CNAS.

„Cu o sumă de 2.220 de lei/an (echivalentul a jumătate din contribuțiile pe sănătate dintr-un salariu minim), fiecare va putea să găsească servicii mai bune decât ale CNAS”, susține USR în planul său de țară.

Citeşte mai mult pe Economica.net

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Joao Paulo și Jovo Lukic, out! FIFA, lovitură pentru FCSB și Universitatea Cluj după calificările istorice obținute de Capul Verde și Bosnia la CM 2026. Update
Capital.ro
Serviciul militar obligatoriu ar putea reveni din 2027. Guvernul ia în calcul o decizie istorică. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Câți ani trebuie să lucrezi pentru o pensie militară completă. Condițiile pe care trebuie să le îndeplinească militarii în 2026
Adevarul
Românești sau de import? Ce cumpărăm din piață și la ce preț. „E a doua cea mai ieftină din țară. Roșii cu preț, de la Vâlcea în sus”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Momentul în care Gică Hagi s-ar fi supărat pe Dorinel Munteanu: ”A fost o ură împotriva lui”
MediaFlux
Horoscopul weekendului 27-28 iunie 2026. Ce rezervă astrele pentru fiecare zodie
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?