Ploi torențiale în zonele lovite de inundații în Spania. A fost emisă alertă COD ROȘU

Noi ploi torenţiale au căzut miercuri în sudul şi estul Spaniei, stârnind din nou temeri în rândul sinistraţilor, la doar două săptămâni după inundaţiile devastatoare soldate cu cel puţin 223 de morţi. Meteorologii au emis noi alerte de ploi pentru sudul Spaniei și în nord-est.
Filip Stan
13 nov. 2024, 15:36
Ploi torențiale în zonele lovite de inundații în Spania. A fost emisă alertă COD ROȘU

Ploi torențiale în zonele lovite de inundații în Spania. Agenţia naţională de meteorologie (Aemet) a emis o avertizare cod roşu, nivelul maxim, valabilă pentru provinciile Malaga (sud) şi Tarragona (nord-est), pe fondul unui nou episod al fenomenului „picătura rece”, o depresiune izolată de mare altitudine destul de frecventă toamna pe coasta mediteraneană spaniolă.

În zonele plasate sub cod roşu, situate pe litoral, aproape 120 până la 180 de litri de precipitaţii pe metru pătrat (120 până la 180 de milimetri) s-ar putea acumula în următoarele ore, potrivit Aemet. Precipitaţiile vor continua să cadă până joi.

Ploi intense, însă mai puţin abundente, sunt aşteptate, de asemenea, în regiunea Valencia, afectată de inundaţiile din 29 octombrie, unde multe dintre canale sunt în continuare colmatate de noroi.

Locuitorii din regiune încă se luptă să facă faţă pagubelor enorme cauzate de această tragedie. „Ne-am pierdut deja maşinile, am pierdut deja o mare parte din casele noastre şi nu mai avem de muncă. Aşadar, nu mai avem nimic de pierdut”, a declarat la postul regional de televiziune A Punt Carlos Molto un locuitor din Picana, oraş cu 11.000 de locuitori situat în suburbiile oraşului Valencia.

Oraşul învecinat, Paiporta, considerat epicentrul tragediei din 29 octombrie, a fost afectat de noi inundaţii, potrivit ziarului Las Provincias. În această localitate, încă devastată, locuitorii au amenajat baricade improvizate din saci de pământ în faţa uşilor caselor, scrie Agerpres.

În Andaluzia şi Catalonia, unde sunt situate provinciile plasate sub cod roşu (Malaga şi Tarragona), autorităţile au anticipat posibilele consecinţe ale ploilor abundente prin trimiterea unor mesaje de alertă pe telefoanele mobile, a căror recepţie provoacă un sunet puternic.

„Fiţi deosebit de prudenţi, evitaţi deplasările şi urmaţi sfaturile” serviciilor de intervenţii de urgenţă, scria în mesajul de alertă trimis la Malaga.

Codul roşu emis de Aemet, corespunzător unor fenomene meteorologice de „o intensitate excepţională”, cu „un nivel foarte ridicat de risc pentru populaţie”, a determinat, de asemenea, autorităţile să suspende cursurile, miercuri, în mare parte din Catalonia şi în oraşe andaluze precum Granada şi Malaga.

În regiunea Valencia, acest nou episod al fenomenului „picătura rece” a provocat valuri de peste patru metri înălţime în zonele costiere şi a determinat autorităţile să închidă circulaţia pe anumite drumuri şi să suspende unele servicii feroviare. Traficul maritim a fost suspendat în porturile Valencia şi Sagunto.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Dana Marijuana, prima reacție după moartea Gianinei Gheorghiu. Lacrimi și durere, după ce rapperița s-a stins la 37 de ani
Fanatik.ro
Ce contre au avut, de fapt, Gigi Becali și Mirel Rădoi. Schimburi dure de replici între patronul FCSB și noul antrenor
Capital.ro
Lege la bloc. Proprietarii trebuie să facă solicitare către Asociația de Proprietari. Instanța refuză total controlul
Playtech.ro
Reguli noi pe aeroporturile din București. Ce cantitate de lichide este permisă acum în bagajul de mână
Adevarul
Doi profesori din SUA sunt cei mai bogați români din topul Forbes al miliardarilor lumii. Pe lista scurtă mai apar Ion Țiriac și frații Pavăl
wowbiz.ro
Bugetul pe 2026 aduce bani în plus pentru unii pensionari. Cine poate primi până la 1.000 de lei, deși pensiile rămân înghețate
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A ieșit la iveală rezultatul autopsiei băiețelului de un an și nouă luni care s-a stins la spitalul de copii din Iași. Ce i-a adus sfârșitul
iamsport.ro
Alex Dobre, la un pas de transferul la West Ham! Impresarul român a spus totul despre mutare
MediaFlux
Pilot militar mort într-o bază militară din România. MApN: „Cerul aviaţiei româneşti a pierdut un pilot extraordinar cu un suflet imens”
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj