PNL: Alegerile interne vor fi câștigate de Ludovic Orban

În dezbaterile interne, peste 2.000 de delegaţi la Congresul partidului din 25 septembrie, din 20 de filiale, au votat moţiunea cu care preşedintele liberalilor, Ludovic Orban, candidează pentru un nou mandat, a transmis, vineri, purtătorul de cuvânt al PNL, Ionel Dancă.
Filip Stan
17 sept. 2021, 21:23
PNL: Alegerile interne vor fi câștigate de Ludovic Orban

În dezbaterile interne, peste 2.000 de delegaţi la Congresul partidului din 25 septembrie, din 20 de filiale, au votat moţiunea cu care preşedintele liberalilor, Ludovic Orban, candidează pentru un nou mandat, a transmis, vineri, purtătorul de cuvânt al PNL, Ionel Dancă.

„După finalizarea dezbaterilor interne, (…) sunt peste 2.000 de delegaţi la Congres din filialele PNL care au votat moţiunea ‘Forţa Dreptei – Ludovic Orban’: Alba – 146, Arad – 128, Argeş – 103, Bihor – 191, Bistriţa-Năsăud – 98, Braşov – 128, Brăila – 67, Caraş-Severin – 113, Covasna – 22, Dâmboviţa – 111, Giurgiu – 145, Harghita – 19, Iaşi – 147, Tulcea – 82, Vâlcea – 106, Vrancea – 121, Sector 1 – 71, Sector 3 – 73, Sector 5 – 57, Diaspora – 78.

Mai mult, din filialele care îl susţin pe Ludovic Orban la Congres sunt filiale unde mai mult de 80% dintre delegaţi vor vota moţiunea ‘Forţa Dreptei’: Argeş, Bistriţa-Năsăud, Braşov, Brăila, Caraş-Severin, Dâmboviţa, Iaşi, Vrancea, Sector 3, Sector 5, Diaspora”, a scris Ionel Dancă, pe Facebook.

Potrivit lui Ionel Dancă, din organizaţiile care au votat atât moţiunea Orban, cât şi moţiunea Cîţu „cele mai importante” au acordat mai multe voturi pentru Ludovic Orban sau au preferat o poziţionare neutră printr-un vot de egalitate, „în ciuda unei susţineri majoritare evidente” pentru actualul preşedinte al partidului: Alba, Bihor, Giurgiu, Vâlcea, Tulcea şi Sector 1.

„Nu mai vorbim de organizaţiile (fără nume) care au dat vot de susţinere sub presiune doar pentru contracandidatul lui Ludovic Orban, deşi opţiunile delegaţilor din filialele respective sunt clar pentru Ludovic Orban”, a completat Dancă.

O parte „consistentă” dintre delegaţii din filialele care au fost „forţate” să voteze doar moţiunea Cîţu îl vor susţine pe Ludovic Orban, cu „condiţia ca votul la Congres să fie liber şi secret”, a mai precizat Dancă.

În acest context, afirmă Ionel Dancă, potrivit cifrelor, alegerile interne din PNL vor fi câştigate de Ludovic Orban.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Wanda Nara, șocată de hotărârea luată de o judecătoare în procesul cu Mauro Icardi. Prezentatoarea nu se aștepta la așa ceva
Capital.ro
Se schimbă amenzile în România! Informația care ar putea dispărea definitiv din procesul-verbal
Playtech.ro
Ce se întâmplă cu bagajele nerevendicate de pe Aeroportul Otopeni. Cât timp sunt păstrate și ce se întâmplă cu ele după un an
Adevarul
De ce apare miriapodul de casă și cât de periculos este „gândacul cu multe picioare”: riscurile mușcăturii și cum scapi de el din locuință
wowbiz.ro
Medic rezident găsit fără viață în Spitalul Floreasca. Care ar fi cauza morții. Alexandru Rogobete: „Dumnezeu să te odihnească în pace, drag coleg”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
A fost alături de România în SUA și e convins: ”Puteam fi campioni mondiali în '94!”. Care ar fi fost marele avantaj al naționalei noastre
MediaFlux
Palatul Buckingham face angajări. Ce salariu oferă Familia Regală
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți